Direktlänk till inlägg 28 december 2019
Ja då kom ju julafton detta året oxo.. Jag vaknade o fixade till mig sen åkte jag ner till mina barnbarn o firade med dom, plus att mormor o morfar oxo var där..
Barnen blev så glada när jag kom med mina kassar julklappar, dom är ju så förväntansfulla o tycker att det är så roligt. Allt är så spännande o dom vill genast veta vilken klapp som tillhör vem o vad det är i dom =)
Man säger att man inte ska köpa så mycket för varje år men sen blir det ju det i alla fall, det är bara det att klapparna blir lite mindre för tex Liam önskade sig pengar till en dator, det blev en swish till honom o lite presentkort,, ja det blev annat oxo..
Maten var så otroligt god o jag fick som vanligt med mig mat hem som jag gottade mig med lite senare på kvällen.
Jag vet vad detta är säger Jack o ler stort =)
Oj fammoo, det är många julklappar säger han o vet inte vilket ben han ska stå på hahaha.
Vi måste lägga alla under granen så att vi inte missar någon..
Det är så mysigt att få gosa lite med barnen, vi tog det lugnt efter maten.
Liam kollade sin mobil så att det inte hade hänt nåt utan honom =)
Sonen gjorde sin årliga grej,, somna efter maten en stund =)
Här såg dom Tomten knacka på hos Cilla,, så Tomten kom även till dom i år .
Liam hjälpte Tomten att dela ut klapparna o sen tog han över när Tomten var tvungen att gå till andra familjer.
Jack fick den här fina stolen,, så nu är han kungen i hemmet =)
Det kan inte bli bättre,, en skön fåtölj o en flaska champagne från gammelmormor till nyår..
Synd att jag inte hann filma honom här,, jag hade slagit in ett äpple överst i det paketet o i botten låg ett presentkort till Leos Lekland som han inte såg först,, det kom världens suck från honom hahaha.. Jag älskar att göra lite sånt,, slå in det man har i kylen. Ett år slog jag in en burk majs till Liam o han blev så glad för han älskade majs o det hade jag inte tänk på ,, han åt upp allt =)
Självklart ska fammoos lilla Selma vara med o fira julen. Hon är så mysig, hon kommer o går ,, o tittar till oss ibland.
Det var en jättemysig julafton o jag fick så fina julklappar, men det ska jag lägga upp i ett annat inlägg sen..
Efteråt så åkte jag till syrran o hälsade på dom o där fick jag oxo en julklapp av mina syskonbarn,, en kalender med foto på dom, den blir jag så glad för.. Har fått den i några år nu o den uppskattas..
Sen körde jag hem, ställde in bilen o bar in lite saker.. Hämtade Rohdes julklappar o gick bort till henne ,, ville vara där en stund så hon inte behövde vara ensam hela julen.. Hon fick ett par örhängen o 3 kassar som man sorterar varor i,, det som ska slängas. Hoppas att hon tyckte det var bra.
Men när jag sitter där så ringer mamma o frågar om jag ska stanna länge ?? Njae, va då ? Ja då hade hon åkt hem o hittade inte sina nycklar, dom var borta.. Så det var bara att gå hem o låsa upp för henne. Hon hade ringt till syrran o nycklarna fanns där som tur va.
In o göra iordning o sen tänkte jag öppna mina julklappar, jag tar aldrig med mig dom utan vill öppna dom ensam hemma i lugn o ro.. Men mamma ville komma in o se på när jag öppnade dom så det fick hon ju göra.. Hon hade skrivit en lapp oxo men den lägger jag upp med det andra.
Ja det var en lyckad julafton med god mat, mysigt sällskap o fina klappar.. 1 år till nästa jul men tiden går fort... Snart är det Nyårsafton,, ska ni hitta på något ?? Jag ska inte göra nåt speciellt, jag vill helst vara ensam då o tänka tillbaka på förr när sonen var liten, när vi hade varandra o hade det så bra.. Nu har han sin lilla familj o det är jag så glad o tacksam för men jag kan inte hjälpa att jag saknar honom ♥
Hoppas att ni hade en fin jul.. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 | ||||||||
|