Direktlänk till inlägg 24 november 2020
Idag fick jag ställa klockan igen för det var dags att åka till hudmottagningen för att läsa av lapptestet för att se om jag hade nån allergi.. Det var som jag trodde att jag reagerade kraftigt på nickel samt att det var lite för krom men annars var det bra. Nu vet jag inte om dom tog för nötter o djur jag tror inte det men det är oxo något som jag har allergi mot.. Nötter kan jag inte äta för det svullnar i halsen o när det gäller pälsdjur så känner jag oxo av det men jag kan i alla fall inte låta bli dom =)
Han sa att jag inte skulle byta medicinen utan fortsätta med den jag har nu o sen göra ett uppehåll,,, MEN,, jag har ju glömt när han sa att jag skulle sluta med den så jag får ringa till dom i morgon o kolla upp det.. Sen har jag fått en tid till en sköterska som ska "fixa" till mina fötter,, lite fotbehandling så det ska bli skönt. Men sen är det ju så här att jag har en kronisk eksem,, Tyloiskt Eksem o den kan försvinna lika fort som den kom men den kan oxo stanna livet ut.. Jag gissar ju så klart på det sista men hoppas på det första..
Vi stannade lite snabbt på City Gross oxo, dom har faktiskt rätt bra priser. Vi hade inte fått reklamen så jag hade inte kunnat kolla innan vad som var billigt. O när jag kom hem så hade både mamma o Rohde fått men inte jag,, fattar inte hur dom bär sig åt ?? När vi gick till bilen så höll Rohde på att bli påbackad så jag skrek till högt o den gubben bara blängde på mig, han såg sig inte för innan han backade. Det var bara nån centimeter från att hon blev påkörd.. Så hon hade tur i dag,, mer tur än igår.
Dom har byggt på Ryhov o det ser jättefint ut,, jag vet inte riktigt vad som ska vara i det nya huset ? Men jag får väl ta en runda nån dag sen när coronan har lagt sig =)
Förr fanns det en affär som hette Paul Hall,, eller nåt liknande som jag handlade hos men jag vet inte om den finns kvar längre ? Jag hörde talas om en ny,, Tingstad eller vad den hette så jag o Rohde gick in lite snabbt o kollade vad som fanns o det var ingen skit utan fina saker, men jag trodde att det skulle vara lite billigare men nu kollade jag inte så noga.
Jag trodde först att den här Tomten var en riktig människa =) Men det var det inte.
Efter detta så åkte vi o handlade på Ica Maxi,, båda hade munskydd o vi höll avståndet.. Det var några fler som hade munskydd idag o det tycker jag är bra men man måste ändå tänka på att hålla avståndet.. Det var ok med folk så det gick ganska fort.. Åkte hem o lastade av Rohde, hjälpte henne upp med kassarna sen körde jag fram bilen o lastade av mitt. Blev ståendes o pratade med min granne, jag passade på att berömma honom för han tar så fina kort.
När jag hade plockat in allt så satte jag på kaffe,, fyllde även på burken för den var nästan slut. När jag sen letade efter måttet så hittade jag det inte , jag förstod inte var jag hade lagt det men då kom jag på att jag inte hade tagit ut det så det var bara att gräva ner med handen o plocka upp det,, ja så kan det gå ibland.
Jag o Rohde hade beställt munskydd på nätet,, det är bra mycket billigare att göra det än att köpa dom i butikerna eller på apoteket. Jag tror att dom tar 100 kr för 5 stycken ? Vi gav 139 kr för 50 stycken, dom finns att skicka efter HÄR.
Nu är jag helt slut. Jag har så ont av min fibromyalgi, det bränner o värker o är riktigt jobbigt. Sen i dag har jag väldigt ont av mitt bråck, det gör ont upp under revbenen oxo men även under.. Får hålla lite koll på det så att det inte blir nåt akut med det. Det har blivit lite större än vad det var innan så jag hoppas att det går bra tills jag får operera mig om ca 1 år.. Ja det kommer att gå bra.
Nu ska jag lyssna på nyheterna som var i eftermiddags o se vad dom har sagt för nåt.
Dagen har varit bra, det är alltid trevligt med lite sällskap..
Ha en fin kväll där ute.
BE SAFE ♥
Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
|||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|