Direktlänk till inlägg 6 juli 2023
Jag har fått äran att baka åt tant Rohde,, en granne som fyller 80 år i augusti.. Hon har beställt 3 sortes kakor o kanelbullar..
I dag gjorde jag citronkaka till henne.. Jag är så noga med att väga dom o se till så att dom är runda o fina.. Men sen i ugnen så flyter dom ut,, en del är runda o en del är kantiga.. Jag förstår inte varför det blir så ? Jag får kanske ha mindre kakor på plåten nästa gång så alla kan hålla sig runda.. Platta blir dom o det ska dom vara men innan man tar ut dom ur ungen är dom så fylliga o fina,, men sen blir det platt pannkaka =)
Men dom är så goda o dom är så lätta att göra. Degen är så mjuk o den smakar så gott..
Jag väger dom först,, så dom väger mellan 18-19 gram.. Ja dom kan väga 20 oxo men störra gör jag dom inte. Sen doppar jag dom först i strösslet o sen rullar jag runt dom i sockret..
RECEPTET; 175* i mitten av ugnen i ca 10 - 12 min beroende på hur stora du har dom.
4 dl socker
1 ägg
250 gram rumsvarmt smör/margarin
7 dl mjöl
1 tsk bikarbonat
0.75 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
0,5 tsk salt
4 msk citronsaft
Rivet skal av 2 stora citroner
Strössel
Socker, valfritt
1. Vispa smör o socker poröst med elvisp eller köksassistent.
2. Ha i ägget o vispa en stund till.
3. Sikta ner dom torra ingredienserna o vispa lite till. Ev med slickepott o knåda degen lite.
4. Väg dom mellan 18-19 gr. Man kan ha större om man vill.
Tänk på att dom flyter ut lite så ha mellanrum mellan dom. Jag har 20 st på en plåt men ska inte ha lika många nästa gång.
Detta är allt man behöver.
Rumsvarmt smör/margarin o socker
Vispa smöret/margarinet o sockret fluffigt.
Ha i ägget o vispa lite till.
Har vispat en stund med ägget i.
Ha i rivet skal av citronen o saften av citronen o vispa lite till.
Ha sen i mjölet o vispa.. Det blir lite kladdigt, om du inte tycker att degen går ihop så knåda den lite med händerna. Den är så mjuk o fin o lätt att rulla sen.
Så här mysig blir den =)
Vågen , socker o strössel.
Detta är det strösslet som jag använder.
Det är bara att dutta på på ena sidan av bollen.
Sen gör du likadant i sockret men du rullar runt hela.
Klart för att läggas på plåten.
Så här många blev det. 61 stycken,, jag smakade 1 o det var så gott =)
Ja dom flyter ut o är inte dom finaste men smakar så otroligt gott.
Nu får dom svalna lite.
Jag älskar mina avsvalningsgaller..
Sen la jag ner dom i Rohdes burkar o gick över med dom till henne. 2 kakor o bullar kvar till kalaset =)
Lycka Till
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | |||
24 |
25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 |
|||
31 | |||||||||
|