Alla inlägg under mars 2016
Kan du se vad bilden ska föreställa ?
Är det någon av er som vet om Blood and Oil är slut ? Jag har inte hört eller sett något.
Om det är sista avsnittet för säsongen så brukar dom ju säga det men jag har missat det oxo.
Ikväll när jag var ute med Teddy så gick vi som vanligt till Rohde, det luktade nybakat. Först tyckte jag att det luktade som hon hade gjort pannkakor, men det var det inte.
Hon har gjort 3 olika sorters kakor.
Det blev sockerkaka, drömtårta (rulltårta) o kolakakor. Tack så mycket ♥
När jag såg den här handen så tänkte jag på dig Comsi comsa, varför vet jag inte =)
Hoppas att ni har haft en bra dag. Solen har stålat här idag så det har känts lite som vår, nu är det bara snön som ska försvinna.
Dags för svanhoppet. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Detta mailet fick jag innan från Swedbank....... NEJ det är inte från dom men man ska tro att det är det.
Det är så många som går på detta o gör som det står i mailet, dom lämnar ut sina uppgifter o sen är det kört.
Jag markerade länken o då ser ni att det är en helt annan länk än den som är till Swedbank. Om ni får såna här mail, det spelar ingen roll om det är från Swedbank eller andra banker, klicka INTE på länken utan släng mailet.
Bankerna skickar ALDRIG ut något sånt här utan tar i stället kontakt med er personligen.
Så det står att jag har betalat in en faktura 2 ggr så jag ska antagligen få tillbaka lite pengar. Nej så är det inte.
Klicka inte på nån länk utan kasta mailet direkt !
Ni vet de där havrebollarna man köpte i skolans cafeteria. De där ljusa bollarna som smälte i munnen. Smaken på dessa tar mig tillbaka till högstadiet. När man skippade lapskojsen i skolans matsal och köpte en havreboll och en hallonsoda istället. De här bollarna är farligt goda och går utmärkt att frysa. Jag som har barn som inte äter gluten bakar med glutenfria havregryn.
Jag har mina bloggvänner som jag besöker dagligen om inte nåt annat inträffar o jag älskar att läsa om eran dag, men sen finns det andra bloggare som hela tiden ska ge tips på hur man blir en bra bloggare.
En har 10 olika tips på hur du SKA blogga, en annan har 7 tips på hur du SKA blogga mm.
Ett av tipsen är att man noga ska läsa igenom det man har skrivit så att det inte är stavfel, visst kan man göra det men det roliga är att den personen själv inte har läst igenom sitt inlägg.
En annan säger att man absolut INTE ska lägga ut suddiga bilder, texter mm, men vad personen ifråga INTE själv kollar upp är hur dennes text font (stil ) funkar i dennes blogg. Den funkar INTE alls för man får krypa intill skärmen för att se den suddiga lilla text som finns.
En säger att man absolut inte ska centrera vare sig text eller bild för det är oproffsigt.
Vissa bloggare ger väldigt bra råd o tips o det är många som följer dom. Det finns dom som bloggar o tjänar pengar på sin blogg o det finns såna som mig själv som skriver för skojs skull.
Det gör INGET om du skriver lite fel, det gör INGET om du skriver som du pratar det kan vara så charmigt.
Så till dig som ger tips,, kolla igenom så att ni själva följer dom,, ja vad ska jag säga det är ju faktiskt lite "kuvligt" att ta råd från er =)
Ha en bra dag, nu ska jag ut med Teddy , sen handla o sen hämta syrran på jobbet så intresseklubben, ni antecknar väl
Puss I Pannan ♥
Tack o lov så har jag inte mött kärringen nåt mer i dag, hade jag gjort det så hade jag nog inte kunnat vara tyst. Hon var så oförskämd o hemsk, det var synd att ingen hörde henne mer än jag.
Har fixat med en sak idag, men det kan jag ju inte berätta,,,,,,än =) Det är ca 3 veckor kvar, sen får ni veta vad det är. Oh jag längtar så det känns som jag ska bli tokig.
Mamma har gjort kålpudding idag så det har jag ätit, det är så gott. Jag äter mest kålen för den är godast. Annars har dagen varit lugn.
Nu ska vi snart lägga oss, släcka ner lamporna. Ska titta lite på tv;n o sen lägga några ord på wordfeud.
Hoppas att ni har haft en bra dag. Var rädda om er o varandra. Dröm vackra drömmar.
Puss I Pannan ♥
Det finns en kärring på gården som har en hund, stackars hund. Hon skaffade hunden när hon gick i pension, stackars hund.
Han är så fruktansvärt ouppfostrad så hälften vore nog, stackars hund.
Jag har bett henne, jag har sagt till henne att hålla hunden i sin närhet o inte låta honom fara ut mot Teddy då jag INTE litar på honom, för skulle han komma i Teddys närhet så skulle Teddy klippa honom o då blir det Teddys o mitt fel o inte kärringens fel. Jag vill inte avliva Teddy pga att hon inte har pli eller koll på sin hund. Detta är en lika liten hund som Teddy, men hon säger gång på gång att hon inte orkar hålla honom,,, det är skitsnack.. Han väger inte mer än 8 kg, han är bara ouppfostrad o kärringen är som hon är.
Idag fick jag säga till henne två ggr att hon skulle hålla in sin hund så att jag kunde gå förbi med Teddy utan att det skulle bli ett evigt skällande. Första gången så hade hon kopplet ute på ca 2 meter så han for ut mot Teddy, men jag såg detta o stannade, jag fick säga till henne att hålla in honom o jag blev sur. Den hon stod o pratade med skulle förklara att hon mötte en liten hund som började skälla,, o sen lyssnade jag inte mer för jag ville gå förbi medans kärringen klarade av att hålla in sin hund.
Jag går mot mitt o när jag ska slänga bajspåsen så kommer hon efter med sin hund, hon går alltid efter mig, hon har inte alla hästar hemma. Jag har svårt att komma intill o kan slänga påsen så jag drar Teddy mot mig så att hon ska kunna gå förbi men då släpper kärringen efter på kopplet o jag vrålar till på henne att hon ska hålla in sin hund.
Jag - Men för fan, håll in hunden o gå förbi.
Hon - Men jag kan inte rycka i honom för han har ont.
Jag - Är du inte klok, jag har sagt till dig så många gånger o ändå fattar du inte.
Hon - Det är ditt fel eftersom Nisse inte får hälsa på Teddy.
Jag - Va säger du ? Var tacksam för att jag inte låter dom hälsa för Teddy gillar inte hanhundar o det har jag sagt till dig i ett par år nu men du fattar ju inte.
Hon - Du är ju dummare än tåget.
Jag - Ja du är väl för fan inte frisk nånstans.
Hon - Min hund biter inte din hund. Han biter mig istället.
Jag - Du kan aldrig säga så.
Hon - Jag litar helt på min hund.
Jag - Vad är det du inte fattar, du kan aldrig lita helt o fullt på din hund. Jag VET att jag inte kan lita helt på Teddy pga såna människor som dig o + att han är en hanhund.
Jag kommer inte ihåg mer vad som sas, men jag blev fruktansvärt förbannad för jag har verkligen bett henne x-antal gånger att ha koll på hunden. Jag har gett henne goda råd, men hon tar inte till sig dom.
Jag ångrar att jag inte sa till henne att hon inte borde ha hund, ja djur överhuvudtaget. Den andra kvinnan som hon pratade med försvann, hon visste väl inte hur hon skulle tackla det som hände på gården.
Det är flera på området som håller med mig om att hon Inte borde ha hund, att hunden är ouppfostrad o att hon inte kan hålla koll på den. Det är synd om hunden som har hamnat hos en sån ägare. Fortsätter hon så här så blir det ett riktigt bråk o då kommer jag verkligen säga vad jag tycker.
Förbannade kärring, Stackars hund !!!
I morse när jag vaknade så var det ännu mer snö, när tusan ska det ta slut ?
Dom hade inte skottat när vi var ute så jag fick bära Teddy på vissa ställen. På eftermiddagen hade dom skottat lite men inte helt som det brukar vara, men dom var nog inte klara för nu ikväll var det skottat runt om.. MEN dom skottar upp snön på kanterna o även vid sopholkarna så det går knappt slänga bajspåsen, jag får klättra o halka runt så jag får så ont i ryggen. Det är lite dåligt o så var det även vid trapporna ner till parkeringen. Nog om de.
När jag tittade in till Rohde nu så luktade det nybakat. Hon frågar om jag har plats i min frys o sen sätter vi oss o pratar som vanligt. Hon säger sen att jag ska få allt som hon har bakat idag o det var två sorters kakor. Det är min 50 års present, tackar o niger, det var gott o Teddy slafsade i sig en dröm (kaka).
Tidigare idag så bakade jag negerbollar så nu har jag det oxo, måste bara baka lite bullar sen tror jag att mamma har en kaka oxo o då räcker det till mitt kalas, ja det blir ju tårta oxo som syrrans svärmor bakar som jag ska få.
Jag la ut en gissa bilden innan o det var smeten till negerbollarna, jag har inte smakat dom än så jag hoppas att dom blev goda.
Det är så tråkigt att så fort jag ska göra nåt så får jag ont, men det är så. Jag får helt enkelt betala för det o så kommer det alltid att vara. Det allra minsta lilla kostar på så mycket.
Negerbolls smeten.
Ja ni ser ju vad det är för nåt.
Med lite ont i händerna efter allt knådande så var jag tafflig o tappade flaskan med diskmedel i. Ja så kan det gå när man är klantig.
Tur att dom hade skottat lite.
Konstigt, det ser inte ut att vara så mycket snö som det faktiskt är.
Hoppas att ni har haft en bra måndag. Ni glömmer väl inte 30 grader i februari..
Var rädda om er o varandra. Dröm vackra drömmar.
Puss I Pannan ♥
Om ni vill ha lite nya bakgrunder till bloggen så har jag gjort några HÄR.
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|