Direktlänk till inlägg 31 december 2015
Nytt år ? Ja för mig är det oftast lite skrämmande, jag vet inte alls vad som kommer att hända ?
2015 har både varit underbart o ledsamt/jobbigt.
Det underbara;
Min son, min älskade son, han är mitt allt. (nu kommer tårarna, jag gillar inte nyårsafton bara för att jag saknar honom så otroligt mycket)
Jag önskar att jag kunde få tillbaka tiden när han var liten, bara för ett kort tag så jag får känna hans underbara knubbiga armar om min hals.
Men jag är så glad för hans skull, att han har sin fina familj. Fru o två barn, mina älskade barnbarn, mina skatter.
Mina barnbarn betyder otroligt mycket för mig. Jag älskar att få vara i deras närhet, att få krama om dom, att få höra dom prata med mig eller med varandra.
Deras sätt att göra saker på, hur dom växer o blir allt större.
Dom är 3 år (Jack) o 7 år (Liam), tiden går så fort, det var inte längesen Liam föddes. Det var det bästa som hade hänt på många år, ja sen sonen föddes.
Det är lite läskigt för jag ser så mycket av min son i Liam, redan som bebis o nu. Saker som han säger, saker som han gör, eller att dom går på ett visst sätt. Dom är så lika.
Jag ser hur Jack försöker göra det som Liam gör, han ser upp till Liam.
Jack är en liten huligan, en klie som ska pilla på allt. Han kan inte vara tyst 1 minut ens, men det är som jag alltid har sagt, det är friska barn.
Barn ska både höras o synas.
Jag är så tacksam för att jag får ha dom så ofta, att dom vill komma till mig.
Dom känner sig hemma här, dom vet var dom har sina saker, dom vet hur mitt hem funkar. Dom tar hänsyn till Teddy. Jag har alltid varit noga med att dom inte får röra honom utan att fråga mig först o det gör dom.
Jack har frågat flera gånger om han får rida på Teddy,men jag har fått förklara att han inte får göra det.
Jag är tacksam att jag får tillhöra deras familj, att jag får vara med vid födelsedagar, jul mm.
Jag är så tacksam för att min älskade hund Teddy lever med mig än. Han är trots allt väldigt gammal . Han blir 15 år nu den 20;e mars. Teddy ger mig så mycket kärlek, tröst o stöd.
Han finns alltid där för mig o har alltid gjort. Sitter jag vid datorn, så ligger han i sängen jämte mig. Är jag i köket så är han med mig där, ja det spelar ingen roll var jag är, där är han.
Jag hoppas att jag får några år till med honom vid min sida.
Jag är glad för att min familj är frisk. Sonen o hans familj, mamma, min syster o hennes familj.
Jag är glad att jag har alla omkring mig, som är ett bra stöd.
Tack ♥
Det som är ledsamt/jobbigt;
Det som jag är mest ledsen för är att Teddy inte är pigg mellan varven. Han har fått gå till veterinären sen han var 5 månader. Han har haft så gott som allt man kan ha o lite till.
Han är undersökt, sövd, fått medicin, dom har gått ner o tittat i magen på honom. Ja dom har verkligen gått igenom honom.
Han har en förstorad prostata, han har fått tumörer på prostatan, han har tumörer i rumpan, han kissar blod till o från.
Tumörerna är än så länge godartade o han mår bra trots allt. Jag skulle ALDRIG låta honom lida bara för att jag vill ha honom hos mig, utan det skulle bli veterinärens beslut.
Det gär mig så ledsen när vi måste till veterinären för han är så rädd. Dom kan inte lyssna på hans hjärta för han skakar så, han måste sövas ja få lugnande först.
Jag hoppas att han får mår bra nu o bara vara. Att jag får njuta av honom, ja det gör jag ju i alla fall.
Min värk är något som är jobbigt o det gör mig ledsen. Sista månaderna har varit jobbiga för att inte tala om dom sista veckorna.
Jag har haft ont överallt utom i huvudet. Mina leder har börjat värka ännu mer o musklerna talar om hela tiden att dom finns där.
Jag har fått neka ett par gånger när sonen o svärdotterna har behövt lite barnvakt o jag inte har kunnat ha dom. Det gör mig riktigt ledsen för jag vill ju så gärna ha dom. Dom är mina vitaminpiller o dom livar verkligen upp mig men samtidigt så kämpar jag med värken.
Om bara värken kunde lägga sig lite så skulle allt kännas mycket bättre. Men det är som det är o det får jag ta.
Jag önskar er alla ett glatt 2016. Jag önskar er allt det ni vill ha o åstadkomma .
Jag önskar er kärlek o hälsa. Jag önskar er bara det bästa.
När det gäller mig själv o vad jag önskar, så önskar jag mig en dubbelsäng =)
Jag hoppas att ni vill följa mig på det nya året.
♥ GOTT ♥ SLUT ♥ & ♥ GOTT ♥ NYTT ♥ ÅR ♥ 2016 ♥
Love You ♥ Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|