Senaste inläggen
Igår så mötte jag på dom som jobbar på NKBo,, min hyresvärd, dom gick runt o tittade på området hur det såg ut o vad som måste fixas. Jag o mamma stannade o pratade med dom o då sa dom att någon hade klottrat på lekplatsen.. Det är ju så tråkigt när det ska klottras på det sättet, jag förstår inte vitsen med det.. Dom ska i alla fall försöka få bort det o dom visste inte hur dom skulle göra, men dom skulle visst prata med någon..
Vi stod o pratade ganska länge om att det är ganska mycket som måste fixas i området men det finns inte pengar helt enkelt. Men dom kunde tänka till lite o se andra möjligheter istället för att bara titta o gå vidare. Dom kan tex börja med att rensa häckarna för i häckarna växer både 2 o 3 olika buskar o det är inte roligt att se. Rabatterna är bara ogräs så dom kunde dom så igen,, smidigare.
Men för att komma tillbaka till det där med klottring så kliar det väl i fingrarna på ungdomarna, dom kunde ju göra nåt fint istället o inte vara hatiska eller skriva könsord.
Det finns en sida på nätet där dom har medel som tar bort klottret, och även klotterskydd i förebyggande syfte.. Det medlet som dom använder är miljövänligt, det finns olika att välja bland.
Jag ska kontaka hyresvärden o visa dom den hemsidan så kanske dom köper nåt därifrån.. Det verkar ju vara ganska smidigt att få bort klottret..
Igår ringde Liam till mig o frågade om dom kunde få komma o fika lite.. Jag låg i sängen o mådde inte så värst bra men jag kände att det skulle verkligen pigga upp mig o jag kunde vila efteråt...
Jag fick många goa kramar när dom kom av dom alla 3,, Liam, Jack o Nina ♥
Dom hade satt sig vid bordet o när jag skulle sätta mig så reser sig Jack upp o drar ut min stol så att jag kan sätta mig. Gissa om tårarna började bränna i ögonen av kärlek.
Vi hade så trevligt o vi busringde oxo ,,, från min mobil med skyddat nummer =)
Barnen tyckte att det var roligt att jag var med på noterna,, en vuxen som ville busringa,, självklart är fammoo med o busar lite, det måste man göra. Livet blir så trist annars.
Men jag sa till dom att när dom busringer så måste dom alltid vara snälla o trevliga, annars är det inte ok o det höll dom med om.
När dom åkte hem så fick jag både pussar o kramar så jag hade så mycket kärlek i kroppen sen. Tänk att det kan kännas så bra med kramar, jag älskar att kramas, då mår jag som bäst.
Jag älskar oxo att säga - Jag älskar dig, det måste man få veta o det har jag alltid sagt..
Jag är så otroligt tacksam för hela min familj, alla i min familj ♥
Tack för att ni finns ♥
Lite senare så gjorde jag mig en baconkebab, jag hade lite bacon som jag stekte till. Hade även isbergssallad, rödlök o gurka. Sen tog jag lite vitlöksdressing på o det blev helt ok. Jag hade den i ett milittafilter som man har när man brygger kaffe då slipper allt trilla ner , det hamnar i filtret =)
Ha en fin dag där ute ♥
Igår var jag o mamma på stan. Vi skulle först till 2 butiker uppe på stan men dom hade slagit igen så det var bara att åka ner på stan.
Vi gick o kollade på olika bikinisar o baddräkter. Var bla på KappAhl o Lindex, det finns så mycket fint men det ska ju passa mig oxo som är av en större modell.
Bikini bh;n köpte jag på Lindex, den kostade 199 kr så det var helt ok pris.
Hittade den här på KappAhl ,, den kostade 299 kr men jag hade 50 kr rabbatt så jag gav 249 kr.. Det är skön kvalite på.
Den här hittade jag på Lindex, den kostade 199 kr.. Den går i grönt, men det syns lite dåligt. Denna var oxo så skön så den blir sval i sommar,, om vi får nån =)
Efter det stannade jag till o köpte lite jordgubbar för 30 kr,, dom var sådär. Det var ganska många som inte var fina i botten men några av dom var goda.
Gick sen till banken o fixade en ny bank-dosa o ett bank-id.. Efter det gick vi dit som jag har längtat efter så länge.........................
Till BASILIKA ♥
Tänk att jag som avskydde sushi innan älskar det nu, det är så gott. Sen blandar jag wasabin i soyan o doppar sushin i,, såååå gott.
Jag tar varken ris eller nudlar, ja ibland tar jag nudlar men jag vill hellre orka äta det gottaste så som kyckling i alla former.. Det vattnas i munnen på mig nu..
Självklart måste jag bara äta mina goa tigerräkor i sötsur sås.. Så gott, jag njuter verkligen.
Efter allt det goda avslutar jag med mjukglass, friterad banan o lite frukt, det kan inte bli bättre än då här...
Mätta o belåtna åkte vi till kyrkogården, mamma vattnade lite o sen åkte vi hem.
När jag kom hem så plockade jag i ordning allt. Gick o la mig för jag var helt slut. Kände att jag höll på att somna o det ville jag inte göra så jag ringde till Rohde o bjöd henne på lite te o muffins. Hon stannade en stund så vi pratade lite om vad som hade hänt under dagen.
När hon hade gått hem vilade jag lite. Gick o la mig tidigt o tittade på tv;n. Somnade gott vid 01 tiden, jag var nog lite övertrött =)
Det är fortfarande kallt ute, riktigt skitväder. Jag hoppas att solen o sommarn kommer snart nu för detta går hårt åt min muskelvärk. Det är inte roligt alls nu.
Ni får ha en bra dag där ute. Puss I Pannan ♥
STORT GRATTIS PÅ DIN FÖDELSEDAG DAGNY.
Bloggerskan Dagny har fyllt 107 år. Det är fantastiskt att hon orkar hålla på som hon gör.
♥ Må du få många friska år ♥
♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Igår kväll gjorde jag min borste ren på allt hår. Så jag använde den en gång i morse innan jag duschade o en gång efter duschen, det är hårtussen längst upp. Den andra var när jag drog fingrarna genom håret när jag hade hårskum i det. Fortsätter det så här är jag snart skallig.
Jag försökte få tag i sskan på KA i dag men hon hade möte så jag ska försöka i morgon. Jag tänkte höra om man inte kan ta lite prover för att se om det fattas nåt i kroppen på mig. Men det kanske inte är så konstigt att kroppen reagerar som den gör nu när jag var så sjuk..
Har haft en ganska jobbig dag med mycket värk igen Hoppas att det blir bättre i morgon.
Här kollat lite på Robinson o ska se 90 days to wed på tlc.
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan.
Idag är det exakt 3 månader sen jag fick åka in akut med smärtor i magen, sidan o ut i ryggen. Ingen läkare hade tagit mig på allvar när det gällde den här smärtan utan skyllt på min fibromylgi, så hade jag det i över 2 år.... Hade jag fått gå till MIN läkare så hade han lyssnat på mig o jag hade kanske kunnat undgå att må som jag gör nu.
Jag har hela tiden haft bra personal som har hjälpt mig på KA o även här hemma med hemsjukvården, dom är underbara o jag är så TACKSAM för all hjälp jag får.. Vänner på nätet är jag oxo så tacksam för.
Mest tacksam är jag för mamma som ställer upp o hjälper mig hela tiden. Ja, nu har hon fått hjälpa mig att städa längst ner på toastolen för jag har svårt att böja mig så, det klämmer i magen,, dränaget klämmer på insidan...
Jag höll på att inte klara mig. Hade jag kommit några dagar senare så hade jag inte suttit här nu. Hade inte blodförgiftningen gått över så hade jag inte suttit här, så ja,, jag är tacksam för allt hjälp jag har fått på KA.
Jag själv tycker inte att jag har kommit så långt på 3 månader, eller jo det kanske jag tycker men jag är otålig o vill kunna göra mer än jag kan ..... Jag vill inte bli helt slut när jag har duschat, eller fixat håret. Att ta på mascara efter att jag har fixat håret går inte för jag skakar som ett asplöv så jag måste vänta. Allt tar på krafterna. Sen har jag haft en svacka med mycket fibrovärk som har tagit ner mig ännu mer.
Jag är orolig över nästa ingrepp som ska hända. Dom ska vidga gallgången igen med en ballong, sen verkade det som att det skulle bli nåt mer efter det ?
Jag har sån ångest över masken som dom sätter i ansiktet ,, jag får ingen luft, jag får panik o det ligger o gnager i bakhuvudet på mig redan. Det förstör så mycket för mig att behöva gå o vara rädd för masken. Jag ska ringa o prata med Cornelia,, sskan,, hon är underbar. Hon kanske kan ta upp detta med läkaren så dom kan söva mig genom nålen i handen ? Det kan göra så satans ont, det känns som handen brinner upp o spricker, som att den exploderar. Sist dom sövde mig på det sättet så skrek jag högt o sen tuppade jag av. Men jag somnar heller på det sättet än masken.
Det är jobbigt nu, jag gråter o känner mig nere. Det är svårt att ta sig upp när det är så här.
Idag fick jag burkarna som jag beställde, hoppas nu att jag ska få lite bättre naglar o att jag inte tappar så mycket hår.. Man tar 1 kapsel / dag o jag hoppas att dom ska gå bra till mina mediciner.
Ja ni ska få se hur mycket jag tappar..
Så här mycket har jag tappat på FEM dagar.. Ja det är sant, det försvinner mer o mer o snart är jag väl skallig. Jag tappade ju jättemycket hår när jag hade gjort min magsäcksoperation, när jag gick ner så mycket i vikt o fort då tappade jag mer än hälften av håret. Men när det växte ut så fick jag jättefina krullor, som tyvärr inte finns kvar längre. Kan skymta några nån gång =)
Innan i kväll så ringde mobilen, det var Gunnel som jag delade rum med på KA.. Hon ville bjuda ut mig o mamma på lite fika så vi ska åka till henne på fredag eftermiddag, det ska bli så roligt att träffa henne. Hon gjorde oxo samma operation som mig o hon mår jättebra, som tur är.
Skönt att det snart är läggdags, det har varit en uschig dag. Trist väder, regn o hagel, kallt o blahaigt. Jag vill ha varmt o soligt, håller tummarna att solen tittar fram snart.
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Dagen idag har även den varit jobbig. Men den har ändå varit något lite bättre än igår. Läkaren hade skrivit ut medicin så jag fick åka till apoteket. Sen gick jag in till Konsum I NHR o köpte lite godis för jag ville åka upp till bröderna bus o få lite kärlek. Jag stannade en stund o det var så mysigt, dom blev glada när jag kom o då hade dom inte sett godispåsarna än =)
Självklart blev dom så glada för sitt godis.. Ikväll hade Liam disco ,, jag hoppas att han hade roligt o att han kunde köpa nåt gott.. Det är ju så man gör,, man köper godis o nåt att dricka o sen busar man lite,, dansar ? Njaaäääeee, det kanske man inte gör i alla fall inte om man frågar om han har dansat.. Dom är nog lite blyga i den åldern, han ska ju fylla 11 i år. Herregud vad han har blivit stor men lille Liam ♥ Lillknas ska ju fylla 7 år o han har växt till sig o blivit stor oxo ♥
Hur som helst så åkte jag hem till Ica o handlade lite, åkte även ner till Konsun o handlade där innan jag åkte hem. Jag var helt slut när jag kom hem. Mamma hade lagat kycklingfilé med potatisgratäng så det var så gott.. När jag hade ätit så la jag mig på sängen o sen somnade jag..
Jag vaknade av att mobilen ringde o jag hörde barn som fnittrade i andra änden o sen la dom på, det var skyddat nummer. Men efter en stund så ringer Liam o sa att det var han.. Jag sa att det var roligt att han busade så o sa till honom att fortsätta busringa lite till =)
Javisst ja,, innan jag åkte o handlade så var jag inne hos mamma o skulle fixa till hennes mobil,, bank-id men det ville sig inte. När jag pratade med banken så sa hon att jag var tvungen att ladda ner firefox för det gick inte att fixa det annars men det är åt skogen fel, man ska inte behöva ladda ner nåt för man går ut på nätet.. Hennes gamla mobil är fortfarande igång o där funkar bank-id så jag får nog ta bort det först o sen försöka, jaja det blir bra det oxo.
Jag ber om ursäkt att jag inte har svarat på era kommentarer, men jag har inte orkat, haft kraft att ta tag i det .. Men jag har svarat på några nu o jag ska svara på alla sen vart efter, ha tålamod ♥
Javisst ja,, jag måste ju bara säga att jag har fått en ny spricka under hälen,, kul ? Nää inte alls.. O min fibro är åt skogen ....
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Det var dom första orden som jag tänkte på när jag vaknade i morse. Jag har ingen aning om vad jag har drömt men det måste ha varit nåt med dom orden.
Natten har varit hemsk, har haft sån värk o kryp i hela kroppen. Har varit uppe, legat, suttit o gjort om allt igen. Fick ta extra medicin o jag somnade tillslut då var klockan ca halv 5. Jag sov inte många timmar, men dom timmarna jag sov var skönt.
Hemsjukvården kommer ju till mig varje morgon o spolar mitt dränage o byter bandage när det behövs.. Jag pratade lite med henne o hon tyckte att jag skulle ringa till Kirurgen A för att kolla om jag behövde åka in för jag har så förbenat ont i ryggen,, så att det inte kommer ifrån magen men det tror jag inte att det gör. Så när hon hade gått ringde jag men jag blev kopplad till en annan kvinna som var väldigt irriterad. Då hade Cornelia kopplat telefonen fel så en annan fick hennes samtal, ja det är ju lätt hänt. Men jag pratade med Lotta på mottagningen o hon i sin tur pratade med min läkare Alex o han sa att jag skulle avvakta för jag har varken feber eller frossa, men om jag får det måste jag åka in akut o det vet jag ju..
Men bara det inte har med magen att göra utan att det är min fibro som ställer till det för mig..
Hmmm, undra vad jag drömde inatt eftersom jag skulle gräva en grop ?
Nu ska jag in till mamma o hjälpa henne med mobilen. Ni får ha en bra dag där ute.
Puss I Pannan ♥
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
|||||||||
2 |
3 | 4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|