Mitt Nya Liv

Senaste inläggen

Av Anneli Gustavsson - 9 maj 2020 10:30


På sociala medier pågår ett pyramidspel där personer uppmanas swisha 1 000 kronor – för att få 7 000 kronor tillbaka.

– Det låter mycket banalt. Men tyvärr är det alltid någon som luras, säger Jan Olsson, kriminalkommissarie på Noa.


Klicka på bilden så kommer du till aftonbladet.


Just nu fylls sociala medier av ett spel som kallas ”Mandala”. Det rör sig om ett typ av pyramidspel som, något förenklat, går ut på att man först ska swisha 1 000 kronor för att delta i spelet. Sedan måste man värva ytterligare ett antal medlemmar som också betalar 1 000 kronor. Efter ett tag ska det, enligt spelet, plinga till i Swishappen och plötsligt har det trillat in minst 7 000 kronor på det egna bankkontot.

Ett lätt sätt att tjäna snabba slantar?

Knappast, enligt Jan Olsson, kriminalkommissarie på Noa, polisens Nationella operativa avdelning, och expert på bedrägerifrågor.


Han varnar i stället folk för att delta.

– Pyramidspel fungerar aldrig. Det går fort utför och det är en omöjlighet att alla, förutom de som startar det, gör några stora pengar. Jag hade aldrig satsat 1 000 kronor, det kan jag lova dig, säger han.


Spelet har tidigare fått uppmärksamhet i Storbritannien, där många unga har lurats på pengar. Enligt Jan Olsson är det dock ofta svårt att komma åt den här typen brottslighet. Detta då det är svårt att bevisa att de som startar den här typen av spel har för uppsåt att folk i slutändan inte får några pengar.

Swish uppmanar: Anmäl

Getswish AB säger till Aftonbladet att de arbetar aktivt tillsammans med bankerna för att motverka den här typen av aktiviteter kopplat till Swish.

”Vi uppmuntrar alltid att anmäla om man uppmärksammar dessa konton/personer och kontakta sin bank om man blivit utsatt”, skriver företaget i en kommentar.

Pyramidspel är olagligt i Sverige. Spelinspektionen är den myndighet som tar hand och granskar spelverksamheter i landet.

– Vi har fått en hel del frågor från allmänheten, men har i nuläget inget ärende kring det här, säger My Hamrén, pressansvarig på Spelinspektionen.

Stor spridning

Lucas Sjöberg, 28, från Täby är en av många som har fått mängder med förfrågningar i sin mobil om att delta i spelet. Men han har inte låtit sig luras.


– Det bara bombades ut mängder med sådana spel på Instagram och Facebook under helgen. Folk är kanske desperata nu under coronatider och vill tjäna snabba pengar. Folk hoppar dagligen på detta spel. De tror det är lagligt då de påstår att deras lön redan är skattad, säger han.

För att locka till sig fler yngre spelare har insatsen även börjat sänkas.

– Nu kan man delta för 170 kronor och lockas att tjäna 1 400 kronor. Både jag och många av mina vänner har fått förfrågningar, säger Lucas.

 

 

 

 

Det finns inget som heter att man "får" mer pengar om du skickar in en summa.. Man blir inget annat än lurad o det är rejält.. Får du såna här meddelanden så anmäl dom direkt ,, skicka inga pengar !!!

 



  

Av Anneli Gustavsson - 8 maj 2020 16:15



Dagny om coronakrisen: ”Ska jag dö så gör jag det” Det kan hända men du måste vara rädd om dig.

 

Stort GRATTIS Dagny på din födelsedag. Du är en riktig krutgumma o det får mig att le när jag tänker på hur du är.. Att du bara orkar hålla igång som du gör..

 

När du var 99 år tog du datorkurser o när du var 100 år började du blogga, helt otroligt.. Man kan visst lära sig även som äldre, det är du ett levande bevis på..

 

När du var 104 år så hade du en dröm om att åka till Kinesiska muren men ingen vågar åka med dig för dom är rädd för att du ska dö. Ja det är dina egna ord , du kanske inte kommer just dit men jag hoppas innerligt att du får en fantastisk födelsedag ...

 

 

 

 

    Hipp Hipp Hurra Hurra Hurra     

  

 

Av Anneli Gustavsson - 7 maj 2020 20:18


 

Jo,, det gjorde jag.. Jag tog på min mina tåtutor o gick ut lite försiktigt. Ja det gick inte fort o jag stannade o pratade en gång oxo.. Jag skulle kanske inte gått idag pga att jag klippte sönder en blåsa på lilltån i går så det är "köttigt" där o gör lite ont, men jag ville ändå försöka gå lite..


 

Det var så skönt väder så jag njöt även att jag gick o haltade lite..


             

 



Ja det är lite konstigt att Samsung Health säger 1 km mer än dom andra men jag går på 5 km .. Det gick ganska bra ,, jag hoppas att det har läkt lite mer i morgon men risken är väl större att det inte har gjort det nu när jag var ute o gick.. Jag hade velat gå 1 mil idag men det visste jag att jag inte skulle klara..

 

Nu ska jag titta på tv o bara vara. Ha en fin kväll där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.. BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 

Av Anneli Gustavsson - 6 maj 2020 20:37


Ja det är banne mig inte lätt ska jag säga. Jag kämpar för fullt, med allt vad jag har.. Jag önskar att jag hade mer ork o kraft,, så hade det varit lättare. 

 

Jag går samma runda för då vet jag exakt hur långt jag har gått o hur långt jag har kvar så det känns bra.

 

     

Det är så mysigt att gå här,, att titta på hästarna men dom ville inte komma o hälsa idag =)

 

   

Idag hade jag så otroligt ont i mitt högra ben. Det börjar nere vid foten, upp till höften o sen känns det som att det stramar o småkrampar .. Men när jag har gått en bra bit så börjar det släppa mer o mer.. Men idag hade jag ont i nacken, axlar o ryggen igen. 

 

Jag försöker att slappna av, så jag går o slänger med armarna för att inte spänna mig, men det gör jag ändå.. 

 

 

Det är så vackert när det blommar, jag älskar våren o sommaren.

 

   

Vår hembygdsgård, det är så mysigt att gå där bland dom gamla husen. I hålan brukar dom ha skolavslutning på sommaren, men det lär det nog inte bli i sommar ?

 

 

Gult är så vackert..

 

   

Jag gick som jag hade tänkt, det blev 1 mil i dag oxo o jag är så nöjd o glad..

 

 

Men,, jag har såna problem med mina tår.. Dom lägger sig under varandra så dom "skaver" o blir hårda även att jag har skydd för tårna.. Men jag försökte ta bort det som var hårt innan o rev upp så jag slet av huden så nu har jag förstört lilltån.. Jag blir så förbannat trött på mig själv när jag gör så här.. Nu kommer jag inte att kunna gå i morgon, för det kommer att ta tid att läka ihop.. Jaja , jag är klantig... 

 

Jag har köpt saker till tårna men jag har glömt att prova dom i mina skor, jag vet inte om det kanske blir för trångt.. Men jag ska se, jag ska prova dom i morgon o se om det funkar.

 

Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 


Av Anneli Gustavsson - 6 maj 2020 10:45


Robin Persson från Önnestad blev 27 år gammal. FOTO: LASSE OTTOSSON
CORONA: TIDIGARE FULLT FRISK 27-ÅRING FÖRLORADE KAMPEN
 
Klockan 18 på kvällen den 8 april stängdes respiratorn på CSK. Då hade Robin Persson kämpat i flera veckor mot corona.

Den tidigare fullt friska 27-åringen klarade inte längre kampen.
 
ÖNNESTAD. Deras Robin kommer aldrig mer öppna dörren och släppa in det solsken som oftast följde honom som en glädjespridande skugga. Aldrig mer se fram emot att få träffa familj och vänner vilket var en så viktig del av honom, aldrig mer ta fram sina golfklubbor för att gå en runda. Robin dog den 8 april. I corona. Han, som var en fullt frisk ung man, med starkt hjärta och inga underliggande sjukdomar. Hans familj är fortfarande i chock över vad som hänt. Men de vill berätta. Om Robins livsglädje, men också om hans kamp i slutet.
– Vi vill att alla ska förstå hur corona drabbar. Vi vill att folk i alla åldrar tar det på allvar. Corona är farligt och kan drabba vem som helst, säger hans syster Sophia, som tillsammans med systern Linnea saknar sin storebror oerhört.
 
– De som bagatelliserar coronan vet inte vad de slåss emot, konstaterar mamma Corrina.
De vet inte säkert, men tror att Robin smittades på IFK Kristianstads sista publikmatch i början av mars. Han älskade idrotten och var på matchen som vanligt. Några dagar senare ringde han Corrina och klagade över att han hade feber och ont i kroppen. Influensan, var deras gemensamma diagnos.
 
– Han frågade om det kunde vara corona, men det trodde ingen av oss. Hur skulle han ha fått den?
 
Ingen av Robins vänner, som var med på matchen har blivit sjuka. Ingen i hans familj. Men Robin låg med feber i nio dagar. Hög feber, runt 40 grader. Han ringde 1177 och fick order att hålla sig hemma och rida ut sjukdomen. Om han fick problem med andningen kunde han höra av sig igen.
 
– Jag frågade flera gånger om han hade andningsproblem, men det tyckte han inte, säger Corrina som vid ett par tillfällen handlade åt honom och såg hans allmänstatus.
– Han var ju sjuk, men inte alarmerande dålig.
 
Den 14 mars pratade de med varandra och allt var lugnt. Ett par timmar senare sms:ade han att han hade sådan hosta, och svårt att andas. Både Corrina, pappa Thomas och hans sambo Christina trodde att det var lunginflammation, men uppmanade Robin att ringa akuten.
– Jag hörde hur korta, små andetag han tog. Så sa han plötsligt ”jag orkar inte mer, jag kan inte andas”.
 
Båda föräldrarna skyndade hem till honom. När de kom fram var Robin blå i pannan och om naglarna. Ambulansen kom snabbt, men bemötandet upplever de som stötande.
– De skämtade väldigt olämpligt och fastän han hade 41,3 graders feber och bara syresatte sig 73 procent så hade de honom att själv gå ner för trapporna. Från fjärde våningen!
Det sista av Robin som familjen såg, när han fortfarande var talbar, var när han togs in via akuten. De fick inte följa med in på grund av restriktionerna. Sedan följer ett antal dagar i hopp och förtvivlan. Robin fördes strax till intensivvårdsavdelningen, man trodde han hade mykoplasma, dubbelsidig lunginflammation. Men tog ett coronatest för säkerhets skull.
– Det var positivt. Robin fick syrgas och kändes i trygga händer.
Men bara dagen efter var läget försämrat och Robin sövdes ner för att läggas i respirator.
– Då hade han sagt att ”mamma kommer få spel”. Det var det sista klara han sa, säger Corrina med ett tillkämpat leende.
 
Robin låg nedsövd i elva dygn. Den 21 mars fick han 42,8 graders feber och den sjönk inte. Sjukvården provade med kylklamp, fläktar och kyldräkt innan han lades i dialys. Familjen fick beskedet att det kunde gå åt vilket håll som helst.
– Dialysen hjälpte inte heller. Coronagiftet hade förgiftat hela hans kropp. Organen var attackerade. Läkarna säger att Robins immunförsvar var så bra att den höga febern till sist gjorde att det angrep även de goda cellerna, förklarar Thomas.
 
Fyra gånger under de här veckorna fick familjen hälsa på, i full skyddsmundering. Vid ett par tillfällen efter att han väckts försiktigt ur sin konstgjorda koma noterade Robin att de var där, tryckte deras händer och blinkade. Men så blev allt värre.
Sista veckan tappade Robin 17 kilo. Och första helgen i april steg blodtrycket till 280 och han reagerade inte längre. Det fanns ingen aktivitet i hjärnan. Till sist fanns det inget att göra. Den 8 april fick familjen beskedet att Robin inte kan bli sjukare.
– Jag hoppades fortfarande att han skulle kunna bli frisk, men med mycket rehabilitering.
 
Kan han bli bättre frågade jag och läkaren sa nej. Först då förstod jag, säger Corrina.
Två timmar senare, klockan 18 på kvällen den 8 april stängde läkarna respiratorn. Fem minuter senare slutade Robins starka hjärta att slå. Familjen höll i hans hand och kunde inte förstå vad de varit med om. Det gör de fortfarande inte. De lovordar IVA-personalen, kallar dem änglar, men någonstans är de förvånade över att de ens har varit där och sett dem arbeta. Med deras älskade Robin.
Med den Robin som ju var frisk. Som hade en enorm kompiskrets i alla åldrar. Som älskat motorer sedan han var liten och nu körde för Fjälkestads containerservice. Som 2017 kom fyra när han tävlade i årets bästa sopbilsförare. Som var en riktigt busig Emil i Lönneberga-kille som barn, men växte upp med ett hjärta som hade plats för många. Han fattas dem alla.
 
Robins familj upprörs över att många tar så lätt på smittan. Thomas blir upprörd när han hör att de vill dra igång med fotbollen igen eller att unga människor trängs på krogen. Som om corona inte rör dem.
 
– Men det rör alla. När jag vaknar varje morgon tror jag att jag har haft en mardröm. Tills jag inser att det är verkligheten.
 
 

Vila i frid Robin ♥



Av Anneli Gustavsson - 5 maj 2020 18:14


 

I morse åkte jag till VC för att ta prover, jag skulle gjort det förra veckan men jag mådde inte bra då.. Det var 10 st i det lilla väntrummet men alla höll avståndet. Det var en som hostade till så jag blev så nervös.. Efter det så gick jag in till apoteket o sen åkte jag till Ica. Jag kollade först om det var många där men det var det inte så jag gick in o handlade..

 

Åkte hem o åt frukost, ja då var kl halv 1. Väntade en stund sen gick jag ut på min promenad. Jag hade innan tänkt gå den långa rundan 2 ggr, det blir 1 mil, men jag kände direkt att det skulle vara en hemsk runda o att jag inte skulle klara av den 2 ggr..


 

Så när jag kom hem efter rundan fick jag ta värktabletter, väntade en stund o sen gick jag ut  igen men jag höll mig på mellan rundan.. 


Jag gick den 3 ggr o sen rundade jag gamla parkeringen oxo så jag fick faktiskt ihop 1 mil som jag hade tänkt från första början. 


   

Jag tog det lugnt, stannade o pratade med lite folk o sen fortsatte jag igen. 


 

Solen var underbar men vinden var lite kylig, men jag hade på mig min munkjacka så att jag inte skulle bli kall om musklerna.


    

 


Min första runda o den gick inte så fort som jag brukar gå, men jag tog mig runt i alla fall.




 


Andra rundan gick bättre, men det är mer plant ... Jag är lite orolig så att jag inte kommer in i ett skov nu så att det var därför som jag hade/har så ont... Nej,, det hinner jag inte för nu vill jag hålla på med mina promenader.. Jag blir så ledsen o besviken när det blir så här för jag vill så mycket mer än vad jag klarar av. Jo då, jag vet att detta är bra jobbat o det är jag stolt över o det är jag glad för.. Men ni ska veta att jag har svårt att gå, mina muskler är inte roliga alls. Jag har ingen uthållighet som en frisk människa har.. Men när jag är ute o går så känns det så skönt i själen. Jag lyssnar på musik, jag går ibland i takt till musiken o jag njuter. Jag peppar mig själv när jag känner att det är jobbigt o gör ont, det är det enda jag kan göra. Jag kommer att försöka gå när jag kan för även att jag har ont så kan det göra ontskönt.. 

 

Nu har jag gjort mitt för idag, jag är supernöjd,, riktigt nöjd, glad o tacksam för att jag trots allt klarade att gå min mil.. 

 

Ha en fin kväll där ute. Var rädda om er o varandra. BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 

Av Anneli Gustavsson - 5 maj 2020 10:30


Ambulanspersonalens skor smälte.

När Stefan, 36, föll ihop medvetslös larmade hans ex-flickvän ambulansen.

Det ledde till att han blev nerbrottad av polisen i brännhet asfalt som orsakade svåra brännskador.

– Det ska inte få gå till så här, säger Stefan.


Stefan stod i köket hemma hos sin före detta sambo och hackade lök till middagen när han plötsligt föll i hop på golvet och krampade. Det kom blod ur munnen och andningen började upphöra.

Ex-flickvännen fick panik och ringde 112 men anser att hon blev feltolkad


Operatören varnade över radion att Stefan varit aggressiv mot henne men det stämde inte. När ambulansen närmade, och polisen blivit inkopplad, försökte hon förklara att han inte var våldsam. Samt sade:

”Han är inte aggressiv, han är bara rädd”.

Hon sade också att hon själv var rädd.

”Jag var aldrig rädd för honom”

– Men jag är inte rädd för honom, jag är rädd för själva situationen! säger Stefans ex. Jag trodde ju att han skulle dö.

– Anledningen till att jag sa ja till att ta med polisen är för att han var så pass förvirrad eller psykotisk så han inte skulle följa med ambulansmännen.


FOTO: POLISEN
Stefan fick svåra brännskador och låg nedsövd i två dagar. Sedan följde veckor på sjukhus med flera o
 

Ex-flickvännen anser att polisen agerade fel. Stefan hade varit medvetslös och hade precis börjat vakna till. I efterhand har hon tänkt att de kanske skulle presentera sig och förklara sitt ärende: att de kom för att hjälpa.

– I stället stormade polisen min lägenhet med kravallsköldar, säger hon. Bara där är det helt galet.

– Jag ringde efter hjälp, ju längre tiden gick desto mer kontroll fick jag över situationen och Stefan lugnade sig. Hade dom knackat på försiktigt hade jag kunnat berätta för honom att det kommer hjälp nu.


– Men när dom stormade in blev han livrädd och stack, jag blev också rädd. Jag var inte alls beredd på att de skulle komma in på det viset.

”Minns ett argt ansikte”

Stefan har själv bara minnesfragment av händelsen – ett ansikte med en blick som var hatisk och svart.

Poliserna beskrev efteråt att Stefan blev rädd när de kom.

”Patrull tar sig in i lägenheten och möts då av en man som gör ett utfall och skriker till och vänder sig sedan om och går in i lägenheten. Patrull går efter mannen och han skriker: ”Ska ni döda mig?”

Stefan gick ut på uteplatsen och började springa. Polisen sprang efter.

”Mannen sprayas med OC-spray men vi får ingen reaktion utan han fortsätter att springa”.

Han stannade till vid ett pågående asfaltsarbete i närheten.


”Han valde att lägga sig i asfalten”

En ambulanssjuksköterska berättar i förhör att de fick veta på plats att asfalten var 170 grader varm. På filmen ses hur poliserna brottar ner Stefan så att han hamnar i asfalten.

En av ambulansmännen hävdar i förhör att Stefan frivilligt lade sig där:

– Man förstod att han kommer få brännskador eftersom han nu valde att lägga sig i det område där det precis var asfalterat.

Stefan säger att filmen, som ett vittne tog, visar att det är lögn.

Skorna smälte sönder

Ambulanspersonalen upptäckte själva hur varmt det var och rapporterade efteråt hur deras skor och kläder brändes sönder och trängde igenom arbetskläder. En av dem fick ”en mindre mängd” asfalt på ena benet och den orsakade enligt rapporten ”blåsor och sår”.

Stefan låg i asfalten med hela kroppen med tre poliser över sig. Dessutom hjälpte de tre från ambulansen till att trycka ner hans ben.

En av sköterskorna uppger i polisförhöret att han ”säger något i stil med att fan det är svinvarmt det här, vi måste flytta på honom”. Och att det inte tar många sekunder innan poliserna får på handbojorna och då flyttar på Stefan.

Men filmbilderna visar att Stefan ligger i asfalten i över tre minuter innan han förlorar medvetandet.

”Kan inte se något brott”

Efteråt upptäckte även poliserna att deras skor skadats av den heta asfalten. Och gjorde en anmälan mot Stefan för våldsamt motstånd. Det ärendet lades ner.


Den interna utredningen mot poliserna lades också ner. Beslutsfattare var chefsåklagare Lena Kastlund. Hon säger till Aftonbladet:

– Det är en olycklig situation naturligtvis, det som har hänt, det väl inte tu tal om det. Men jag har inte kunnat finna att poliserna har gjort något brott här faktiskt. Och det är ett beslut jag känner till fullo att jag står för.

– Men det är väl alltid så att en annan åklagare kan göra en annan bedömning. Så det är helt fritt för honom att begära överprövning.


 

FOTO: POLISEN
Samtliga lager av huden var brännskadad.
 

”Pepparsprayad i munnen”

Stefan låg nersövd i två dagar. Han fick genomgå flera operationer under två veckor för tredje gradens brännskador, där samtliga lager av huden var skadad.

I dag återstår ärren, smärtan är borta, men det psykiska sitter kvar, säger han. Han har tittat många gånger på filmbilderna och konstaterar att han kämpar för sitt liv.

– När de har full kontroll över mig tar en av dem upp en pepparspray. Man ser inte var han sprayar, men antagligen rakt in i munnen på mig.

Stefan tror att det är då han svimmar av.

– Då ligger jag ändå fasthållen och kan inte röra mig en millimeter. Att bli sprayad i det läget, det kan ju inte finnas någonting som stödjer det.

”Har självmedicinerat”

Stefan, som är kockutbildad, berättar att han har ADHD och tar medicin som innehåller amfetamin. Innan han fick diagnosen hade han under perioder självmedicinerat för att må bra.

Den här kvällen, i oktober förra året, hade han även tagit några värktabletter, Tramadol, som också är narkotikaklassade. Han tror att det kan ha utlöst det epilepsiliknande anfallet.

– Största felet är att de ljugit ihop sig och skuldbelägger mig, som de gjort i förhören, och att jag inte får någon upprättelse, någon förklaring eller någonting, säger Stefan. Utan jag får nästan gå med skuld för det här och det har varit psykiskt jobbigt.

– Det ska inte funka så här i Sverige, men händer det ska det ju finnas något som gör att det inte händer igen.

Aftonbladet har sökt SOS Alarm och polisen för en kommentar.


 

 





Det är ju fruktansvärt hur dom kan behandla någon på detta sättet. När dom ringer in för att be om hjälp då han inte mår bra. Självklart kan man bli rädd för vad som kan hända när man inte mår bra o då ska man få den allra bästa hjälpen som dom kan ge honom. 

 

Polisen ska inte hoppa på honom så o brotta ner honom. Dom borde andats i 10 sekunder, lugnat ner sig o frågat hur han mådde.. Inte slänga ner honom på en skållhet asfalt så han får 3;de gradens brännskador..

 

Självklart kommer poliserna klara sig från detta o det är för jävligt. Dom ska prickas o få stå till svars för vad dom har gjort. Han ska ha ersättning, det är det minsta han kan få för han kommer aldrig att glömma vad som hände.... Tänk om han blir sjuk fler gånger o att han måste ringa ambulans.. Undra om han vågar det ?? Jag hade nog inte gjort det. 

 

Det är inte ok att bruka våld hur som helst o man får absolut inte utöva sin makt på det sättet bara för att dom bär en uniform !!!  DÅLIG STIL !!!

 

 


 

Av Anneli Gustavsson - 4 maj 2020 12:15


 
ÅNK- åldersbetingad nedsättning av korttidsminnet. Känner du igen dig?
 
Så här visar sig symptomen:
 
Jag bestämde mig för att tvätta bilen.
När jag är på väg ut till garaget upptäcker jag posten i hallen.
Bäst att kolla posten innan jag tvättar bilen, säger jag till mig själv.
Jag lägger bilnycklarna på bordet, kastar reklamen i en papperskorgen och märker att den behöver tömmas.
Därför lägger jag räkningarna och ett brev med en svarsblankett på bordet och bestämmer mig för att tömma papperskorgen först.
Eftersom jag trots allt går förbi en brevlåda när jag ska till pappersinsamlingen kan jag lika gärna posta svarsblanketten. Men då behöver jag en penna.
Mina pennor ligger på skrivbordet i arbetsrummet, så jag går in dit och hittar en flaska juice som jag börjat dricka ifrån.
Jag ska börja leta efter pennan, men först måste jag flytta juicen så jag inte råkar spilla på skrivbordet.
Juicen håller på att bli varm och bör sättas in i kylen.
På väg till köket med juicen får jag syn på en blomvas som står på bänken.
Blommorna behöver vatten, så jag ställer ifrån mig juicen på bordet.
Då ser jag mina glasögon som jag letat efter hela förmiddagen.
Det är bäst att jag lägger dem på mitt skrivbord, men först ska jag vattna blommorna.
Jag lägger glasögonen på köksbänken och fyller vattenkannan med vatten.
Då får jag plötsligt syn på fjärrkontrollen till TV:n.
Någon har lagt den på köksbordet.
Ikväll när vi ska se på TV kommer vi att få leta efter kontrollen, men ingen kommer att tänka på att den ligger på köksbordet.
Jag bör lägga den där den ska vara, men först ska jag vattna blommorna.
Jag häller lite vatten i vasen, men det mesta hamnar på golvet. Jag lägger tillbaka kontrollen på bordet och går för att leta en trasa.
Så går jag ut i hallen igen för att försöka komma på vad jag hade tänkt göra.
Vid dagens slut är bilen fortfarande smutsig, svarsblanketten har inte blivit postad, det står en flaska med varm juice på bänken, blommorna är vissna, jag kan inte hitta någon penna, jag kan inte hitta fjärkontrollen till
TV:n, jag kan inte hitta mina glasögon och jag har ingen aning om var jag lagt bilnycklarna.
Jag försöker komma på varför det inte blev något gjort idag. Det är förbluffande för jag vet att jag har varit upptagen hela dagen och jag är HELT SLUT.
 
 
 
Vem har sagt att det är lätt att leva =)  Det händer ofta när jag ska göra nåt, hämta nåt så vet jag inte vad jag skulle göra. Jag går tillbaka för att försöka komma på vad det var, men inget händer.. Jag har glömt vad jag skulle göra.. Ofta ställer jag sakerna på fel plats.. Mjölken kan jag ställa in i skafferiet, muggarna kan jag ställa in i kylen mm. Jag vet aldrig vad jag kan hitta på alla konstiga ställen =)
 
 

Translation

♥ NEOS BLOGG ♥

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL NEOS BLOGG.  

Presentation


Mitt Nya Liv


Denna Blogg Är Kryddad
Med Kärlek

Och Galenskap


Fråga mig

46 besvarade frågor

COPYRIGHT BY ME !

       

SAMARBETE

 

Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.

 

anneliprivat@hotmail.com

WEBDESIGN

    

RSS

FÖLJ MIG PÅ YOUPIC

Kommentera gärna mina

foton på Youpic

 

FÖLJ NEO PÅ INSTAGRAM

 

FÖLJ MIG PÅ INSTAGRAM.

 

Följ Mig På Nouw

        

Klicka på bilden så kommer ni

till min andra blogg ♥  

Följ Mig På FB

VEM HAR NAMNSDAG ?

MINA AVSVALNINGSGALLER.

 

HÄR KAN DU KÖPA AVSVALNINGSGALLERNA SOM JAG ANVÄNDER. KLICKA PÅ BILDEN.

 

❤❤❤

Dagens citat

MITT NYA LIV


Så här färgrann var min mage efter min GBP

 

Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.

 

 

Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår. 

Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter. 

Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till. 

Don't Say Goodbye

 

Klicka på bilden ♥

 

Precious Child - Gone To o Soon.

 

EN UNDERBAR LÅT.

Klicka på bilden.

 

MAMMA.

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

A STAR IS BORN.

 

KLICKA PÅ LÄNKEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

MAMA - IL DIVO

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

JAMES BLUNT-MONSTERS

 

EVA CASSIDY

 

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER NI TILL EN UNDERBAR SÅNGERSKA.

 

Sök i bloggen

Kategorier

Senaste inläggen

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Tidigare år

Arkiv

Roliga Fotosidor

 

Här Kan Du Synas

BLOGGAR JAG FÖLJER

GBP LÄNKAR

Länkar

Flaggor

Flag Counter

Ovido - Quiz & Flashcards