Mitt Nya Liv

Senaste inläggen

Av Anneli Gustavsson - 5 augusti 2020 14:00


När jag pratar med mamma innan i dag så pratar vi lite om serier på tv;n. Hon kommer på att det är ett avsnitt på fredag men kommer inte ihåg vad den hette så jag går in på tv-tablån o tittar efter o säger det till henne. Hon säger att det bara går att se en dag,, alltså samma dag men jag har förklarat för henne ett par gånger innan hur hon ska göra för att kunna se programmen för flera dagar.. Så här går det till ;

 

Mamma - Det går ju bara att se samma dag.

Jag - Nej, det gör det inte.

Mamma - Jo det gör det visst.

Jag - Mamma, jag har förklarat för dig innan hur du kan göra.

Mamma - Nej det har du inte.

Jag - Jag vet så väl att jag har gjort det för du har sagt exakt likadant varenda gång.

Mamma - Ja ja.

Jag - Om du tittar på tv-tablån så längst till höger ser du en klocka, almanacka o nåt som liknar en pil. 

Mamma - Ja vänta. Ok hur gör jag då ?

Jag - Ser du det jag menar ?

Mamma - Ja.. 

Jag - Ok,,, rör inget. Tryck inte på nåt.

Mamma - Ok.

Jag - När du tittar på dosan så ser du en rund ring, ringen har 4 pilar, upp, ner, vänster o höger.

Mamma - Nej, den har bara 3 saker.

Jag - Va ? 

Mamma - Ja det är bara 3.

Jag - Nej,, titta på dosan så ser du dom 4 pilarna.

Mamma - Nej det finns inte. Det är bara 3.

Jag - Mamma,, jag sa att du skulle titta på tv-dosan nu.

Mamma - Nej det sa du inte.

Jag - Suck,,, ok vi börjar om. På tv;n har du 3 saker. En klocka, en almanacka o nåt som liknar en pil.

Mamma - Ja.

Jag - Bra.. Nu gör du inget... På dosan har du en rund ring, runt där så har du 4 pilar.. 

Mamma - Ja nu ser jag.

Jag - Bra... Gör inget nu.. Men den som är till höger,, det är den du ska klicka på,, håll den nertryckt tills den kommer till sista rutorna.. Där ska du välja det som står i raden idag. 

Mamma - Nej jag får upp sport.

Jag - Nej du skulle inte klicka på nåt. 

Mamma - Det gjorde jag inte.

 

Mamma börjar skratta o jag bitar ihop =)

 

Jag - Ta pil bak bak bak så du kommer tillbaka till tv;n.

Mamma - Men då ser jag ju inte det. 

Jag - Nej det är så jag vill ha det, du får börja om.

Mamma - Ok, nu har jag gjort det. Ska jag klicka på nåt då ?

Jag - Nej, vänta... Du ska först se till så att du kommer i den raden med datumen..

Mamma - Ok jag är där nu. Vad ska jag göra då ?

Jag - Bra,, vänta... Nu ser du att det står Idag, den 6;e den 7;e osv.. Idag är idag, den 6;e är på torsdag o den 7;e är på fredag osv... 

Mamma - Ok,, men hur ser jag vilken dag det är ?

Jag - Mamma,,, jag har precis förklarat det för dig. 

 

Självklart skrattar hon igen o tycker att det är roligt =)  Ja ok,, lite roligt är det för hon KAN men hon lyssnar inte..

 

Mamma - Ja ok nu ser jag.. 

Jag - Bra,, nu går du till det datumet du vill kolla upp o sen klickar du på OK... Du kanske inte ser det men då ändrar sig tv-tablån o då går du till vänster o till önskad kanal..

Mamma - Ok, vänta lite. Jag vill titta på 1;an.. Ok jag har hittat den..

Jag - Bra.

Mamma - Ok, nu ska jag se när serien börjar.. Där är den,, klickar på den,, ok väljer påminn. Ok nu har jag gjort det.. Vad bra nu vet jag hur man gör.. Detta har jag inte vetat om..

Jag - Jo det har du för jag har förklarat för dig innan o du har sagt precis likadant då att detta har du inte vetat om.. Men NU vet du det i alla fall =)

 

Nä vem har sagt att det är lätt,, det är bara att kämpa på o försöka göra så gott man kan,, eller hur =) 

 

 

 

 

Av Anneli Gustavsson - 4 augusti 2020 09:45


Jag låg inatt o funderade på mitt tidigare inlägg om att livet bara tar o tar hela tiden.. Ja det gör den,, men,, livet ger väldigt mycket oxo.

 

Jag är så otroligt tacksam för det jag har. Min son, barnbarn, svärdotter, mamma, syster m familj mm.. Jag har många fina vänner på nätet som jag har kontakt med. Jag har bra kontakt med min mamma..

 

Jag har ett bra liv trots att det är mycket som går emot mig hela tiden. Jag är rik på mycket.. Som jag alltid har sagt till mina barnbarn,, ja även till sonen när han var liten.. Fammoo har inte mycket pengar,, men jag har massor med kärlek o det säger dom att dom vet. Dom vet oxo att dom får något när jag kan ge dom det.

 

Jag har tak över huvudet, mat på bordet trots att jag har en dålig sjukpension. Vi har bra sjukvård här o äldreboende mm. 

 

Jag har haft turen att träffa fina människor, vissa finns tyvärr inte kvar men många gör det o det är jag tacksam för. 

 

Mest tacksam är jag över min son o mina barnbarn. Dom finns alltid i mitt hjärta o kommer alltid att göra såklart. 

 

Men jag blir så ledsen när någon dör, självklart blir ni det oxo men det gör så fruktansvärt ont att man inte får träffa personen igen.

 

Jag tänker ibland på min granne Lasse som var en fin människa, honom saknar jag. Rita som bodde här, jag var hos henne som ung tillsammans med hennes son o våra andra vänner. Ja det är många jag saknar..

 

Jag älskar att hjälpa människor ,, att föra det vidare,, det jag kan göra för dom. 

 

Så, ja jag är tacksam inte bara besviken... 

 

Puss I Pannan ♥

 

 

Av Anneli Gustavsson - 3 augusti 2020 20:06



 

Jag försökte filma mina blommor som jag hade i min gräsmatta,, dom är fantastiska för dom blommar på dagen o sen frampå eftermiddagen så drar dom ihop sig o somnar,,, tills nästa morgon.

 

Idag fick jag en hemsk klump i magen,, något sa till mig att titta på familjesidan o leta efter ett namn.. Det var så här;

 

Förra året när jag var så sjuk o låg inne så hade jag en rumskompis som jag lärde känna lite. Hon G-m var så snäll på alla sätt o vis. Pratade med mig, lugnade mig o ja hon fanns där.. Vi bytte telefonnummer o vi har pratat ett par gånger. Hon skulle komma hit o vi skulle åka upp till berget o äta en räkmacka o hon skulle komma hit på mat o jag o mamma skulle åka hem till henne.... 

 

Jag har ringt några gånger o pratat in på hennes svarare men hon har inte ringt upp. Jag tänkte att hon har fullt upp för hennes dotter skulle gifta sig. Dom hade varit utomlands oxo så där hade hon även lite att plocka med. Till saken hör att hon har haft cancer innan men blivit bättre... Men förra sommaren så när jag pratade med henne berättade hon att hon hade haft palliativ vård men blivit så mycket bättre,,nästan som ett mirakel.. Hon var så glad för hennes dotter skulle gifta sig så hon kunde vara med där... Vi bestämde att vi skulle höras o det gick några månader... 

 

Jag ringde till henne men inget svar så jag pratade in ett litet meddelande.. Väntade igen o försökte efter ett bra tag men inget... Så idag fick jag den där hemska känslan i magen o kände att hon är död.. Jag bara kände det.. Jag hatar att få såna känslor det är så hemskt.. Det var lika dant när min granne dog... Halv 2 på natten sa jag till Teddy att han skulle vaka över honom o sen fick jag reda på att han hade dött samma natt.

 

Hur som helst så gick jag in på familjesidan o letade reda på hennes namn, hon har ett ovanligt namn så jag VET att det var hennes namn jag läste... Hon hade dött,,, den 4;e januari.. Jag hade väl tänkt tanken på att hon kanske inte levde när hon inte svarade i telefonen men jag trodde mest att hon var upptagen med sitt.

 

Jag är glad att jag fick vara hennes vän en sån kort tid.. Ja det sa hon dom gångerna vi ringade,,, Hej min vän vad roligt att prata med dig. O vi avslutade med massor av kramar... 

 

Ja livet bara tar o tar.. Men jag har väl kommit upp i den åldern då det går utför ..... Jag har levt mer än halva mitt liv. Ingen vet hur länge man får vara kvar på jorden ?

 

Jag har en vän som går igenom nåt svårt nu o jag tänker mycket på henne. Det är så orättvist att en människa ska behöva kämpa så som hon o många andra gör. Det är cancern som hon kämpar med o jag hoppas att hon blir hjälpt den här gången.

 

Jag vet att många andra kämpar.. Jag kämpar dagligen med mitt o det är jobbigt nog,, ja jag vet att det inte kan vara dödligt, men det är jobbigt ändå.

 

Vi kan inte jämföra med andra hur vi har det,, det är ingen tävling. Det vi kan göra är att ställa upp för den som behöver oss o göra så gott vi kan. Det kan räcka med ett telefonsamtal, ett sms eller ett mejl om personen inte orkar prata.. Dom kan läsa när dom känner att dom orkar o dom ska inte känna att dom måste svara på det ... Ställ upp för den som behöver.. Jag försöker göra så gott jag kan, mer kan jag inte göra.

 

Var rädda om er o varandra. Tänk på att vi ALLA kämpar med covid-19.. Vi måste hålla avståndet, för dig själv men även för andra. Tvätta o sprita dina händer.. Stå ut,, många har förlorat sitt liv.. Du kanske tror att du är odödlig,,, men,,, det är du inte. 

 

BE SAFE ♥

 

Dröm Vackra Drömmar. Puss I Pannan ♥

 

Av Anneli Gustavsson - 1 augusti 2020 13:13


Vaknade i morse med migrän igen.. Först tänkte jag att jag inte skulle kunna sitta ute i solen men det är inte mycket sol ,,,, än i alla fall..

 

Häromdagen gjorde jag en ny laddning med mat,, kycklingfilé gryta så nu har jag några portioner,, det är så skönt att bara ta ut o värma på.

 

 

Jag behöver en större gryta,, men det är ju som man säger .. Det är inte fullt förrns det rinner över =)

 

Det är svårt att blogga,,, jag får gissa mig till var bilderna ligger, filmer, fonter, storlek för det är överkryssat.. Jag har mejlat till admin,, ja vi vet ju hur det kommer att gå med det.

 


Javisst ja,, jag skulle ju berätta nåt för er,,, men jag väntar ett tag till =)


 

 

 

Jag ska dricka lite kaffe o se om skallevärken går över.. Har tagit lite medicin oxo så det borde lätta snart.

 

Ni får ha en fin dag där ute.

 


Puss I Pannan ♥

 

 

Av Anneli Gustavsson - 31 juli 2020 15:06


För flera timmar sen ringde jag upp Viasat för att säga upp mitt avtal med dom. Man kunde välja att bli uppringd så det valde jag. Det är LÄNGESEN nu o ingen har ringt upp ,,, än..

 

Så jag ringde upp igen o fick höra att det var 166 personer före mig o detta var för 40 minuter sen o nu är det bara nere på 145 personer... 40 minuter senare har det bara minskat med 21 personer... 

 

Så under den här tiden som jag sitter i telefonkö borde dom har ringt upp mig men det har dom inte gjort. Jag hör när andra ringer för jag kan välja bort dom så därför vet jag att dom inte har ringt ..... 

 

Jag ska säga upp detta bara för att vi har fått bättre avtal där vi bor nu ,, men det kan hända att jag vill köpa till några fler kanaler sen,, får se hur jag gör ??

 

För närvarande är det många som ringer till oss !!!!

 

 

 

 

Av Anneli Gustavsson - 27 juli 2020 22:42


Vaknade till sol idag,, men det brukar vara sol på morgonen men sen försvinner hon ganska fort igen.. 

En sak till som jag vaknade av.. Att jag sjöng,, igen.. Jag måste tro att jag är världens bästa sångerska i mina drömmar för annars sjunger jag hellre än bra =) Ja det är lite roligt för i drömmarna kan jag varenda låt men det kan jag inte i vaket tillstånd =)

 

https://www.youtube.com/watch?v=bkzsoJf-UsA klicka på länken om du inte kan se videon.

 

Det var den här låten jag sjöng på o den är så rolig när han mimar till den,, jag skrattar gott.

 

Jag har ju slutat med min medicin som jag fick mot mitt eksem.. Jag slutade med den ca 2 veckor in i juni o läkaren sa att den borde hålla i sig ganska länge,, men det har den inte gjort.

 

Jag börjar få klåda i händerna plus att jag "fäller" lite skinn på fingrarna,, inte mycket,, än.. Sen har jag fått några sprickor under mina fötter,,, inte djupa ,,, än.. Men det har gjort så att jag inte har vågat vara ute på mina promenader.. Ja det har varit så dåligt väder så jag har haft mycket problem med min fibro oxo.. Men,, idag ringde jag till hudmottagningen o bad om att få ett nytt recept.. Min läkare har semester men han hade skrivit i min journal att en annan läkare får skriva ut den till mig om jag skulle behöva.. Dom ville att jag skulle ta nya prover i morgon istället för i övermorgon så jag ska göra det.. Men dom såg att jag hade tagit prover i juni så dom var väl helt ok.. Man kan få för höga blodfetter o det har jag haft några gånger men inget allvarligt så jag har kunnat fortsätta äta medicinen. 

 

Men,,, jag har ju börjat tappa ganska mycket hår oxo.. 

 

   

 

Detta var på knappt en vecka,, jag har för mig att det var 5 dagar.. Det kanske inte ser så mycket ut men det är det.. O jag är lite orolig för att jag ska tappa ännu mer när jag börjar med medicinen igen... Jag har att välja på pest eller kolera.. Att få så såriga fötter så att jag inte kan gå på dom igen eller tappa håret o ha hyfsat bra händer o fötter... Vad ska jag välja ??

 

Ja,, jag ska avvakta den här veckan o se hur mina fötter ser ut, ja händerna oxo såklart. Men om det inte blir värre än så här så kan jag stå ut.. Blir det bättre väder så kommer jag även att försöka ta lite promenader för att se om det skulle funka. 

 

Det är alltid nåt,, jämt,, hela förbannade tiden. Om ni bara visste hur jobbigt det är att ha det så här.. 

 

Ständig värk, värk som jobbar dygnet runt..  Jag har gjort den här bilden o den stämmer så bra.

 

 

Nej, du får varken rast eller lön. Det enda du får är smärta,, smärta föder smärta o det tar så på krafterna.. Kramperna är jobbiga.

 

Jag önskar att jag kunde gå till jobbet,, komma hem från jobbet o få gnälla lite som alla gör när dom är trötta på hur dom får slita för ingenting.. Men,, jag hade en möjlighet till att jobba extra kanske o tjäna lite mer pengar,, det har jag inte idag. 

 

Så förutom smärtan o allt det andra som jag har fått på köpet kom mitt tyloiska eksem.. Sjukdomen från förra året känner jag fortfarande av, det med min gallblåseoperation då det höll på att sluta illa.. Allt tar på krafterna o jag hade fått upp ett sånt bra flås av mina promenader, nu är det borta.. Det är en färskvara,, motionen. Jag ville även kunna få mina promenader så jag skulle stärka mig själv OM jag skulle bli sjuk i corona,, men allt skiter sig.

 

Jaja.. Det är som det är. I morgon ska jag ta nya prover o sen får jag min medicin då får jag se när jag börjar med den.. Jag tänker inte låta det gå för långt innan för jag hade ett helvete.

 

Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 

 

 

Av Anneli Gustavsson - 27 juli 2020 10:45

 
Alla som är kring 50 år eller över, borde läsa detta, kanske även den nya generationen.
 
Jag skulle betala på mataffären nyligen och den unga kassörskan föreslog att jag skulle ta med mina egna kassar eftersom plastpåsar inte är bra för miljön.
 
Jag bad om ursäkt och förklarade att vi inte hade det här miljötänket i våra
dagar.
 
 
Kassörskan svarade att det är problemet. "Er generation brydde sig
inte tillräckligt för att bevara miljön till kommande generationer."
 
Hon hade förstås rätt i en sak - vår generation hade inte miljötänket på "vår tid"
Men vad hade vi i vår tid? Efter långt funderande och sökande djupt i min
egen själ insåg jag vad vi hade..
 
Då hade vi mjölkflaskor som vi lämnade tillbaka, läskflaskor som vi pantade.
Butiken skickade tillbaka dem till tillverkaren, som tvättade dem och
återanvände. Så de var verkligen återanvända flera gånger.
 
Men vi hade inte miljötänk.
 
Vi gick i trappor för vi hade inte hiss eller rulltrappor i alla affärer, skolor och företagsbyggnader.
Vi gick till affären för att handla och vi tog inte bilen varje gång vi skulle förflytta oss några hundra meter.
 
Men kassörskan har rätt, vi hade inget miljötänk.
 
Då, tvättade vi blöjor för att det inte fanns engångsblöjor. Vi torkade våra kläder på linor, inte i ett energiförbrukande monster. Sol och vindkraft torkade våra kläder på vår tid.
 
Barnen ärvde kläder från sina syskon, inte alltid det senast märket. Men
kassörskan hade rätt, vi hade inte miljötänket då.
 
På den tiden hade vi en enda TV eller radio i hemmet, inte en i varje rum.
Tv:n hade en liten skärm ungefär som en näsduk - inte som halva Gotland.
 
I köket blandade, vispade vi alltid för hand, vi hade inte maskiner som gjorde allt åt oss. När vi packade sköra saker i paket använde vi gamla tidningar att skydda dem, vi hade inte bubbelplast eller styrénkuddar.
 
På den tiden startade vi aldrig en bensinslukande motor bara för att klippa gräset, vi sköt gräsklipparen för hand.
 
 
Vi motionerade genom att arbeta så vi behövde inte gå till ett gym som använder elmaskiner såsom löpband, trappmaskiner mm.
 
 
Men kassörskan hade rätt, vi hade inte miljötänket då.
 
Vi drack vatten från kranen istället för att använda en plastmugg eller flaska varje gång.
Vi fyllde våra bläckpennor med bläck när de tog slut istället för att köpa en ny.
Vi ersatte rakblad i rakhyveln istället för att kasta hela hyveln bara för att bladet är slött.
 
Men vi hade inte miljötänket då.
 
På den tiden åkte folk buss, barnen cyklade eller gick till skolan istället för att göra föräldrarna till en taxirörelse (öppen 24 timmar)
Vi hade ett eluttag i varje rum istället för ett dussintal uttag i en förgrening. VI behövde inte ha en datoriserad pryl som skickar datasignaler 2000 mil ut i rymden för att hitta närmsta pizzeria.
 
Är det inte lite sorgligt hur dagens generation beklagar sig över hur
slösaktiga den äldre generationen var bara för att vi inte hade "miljötänk"?
 
 
 

Av Anneli Gustavsson - 26 juli 2020 17:50


Idag tog jag ut laxen som jag hade i frysen o ville laga till den i ugnen.. Jag hade nästan allt hemma men fick handla lite så det gjorde jag.

 

Mitt recept;  Ugnen 200* i mitten av ugnen i ca 40 min.

1 pkt färska champinjoner

1 pkt bacon som jag steker

Hacka 1 lök

Skiva 3 vitlökar tunt

Hacka ner 1 röd paprika

Hacka en zucchini

Stek allt så det blir riktigt gottigt. Krydda med salt o citronpeppar,, valfritt såklart.

 

Såsen;

Creme fraiche 

2 köttbuljongtärningar

3 skivade vitlökar

 

 

 

 

Det är så gott,, jag hade även i lite red curry o sweet chilisås =)

 

Kryddade laxen med citronpeppar på båda sidorna.

 

   

Lägger på gojset,,,

 

 

,,,samt citronen..


 

   

Jag lägger dom först i bakplåtspapper sen lägger jag lite folie runt så att det ska hålla tätt.

 

 

Lägger dit skalkarna av citronen, det blir så gott sen när dom är gräddade,, söta o smakerna blir så otroligt goda.

 

Det är bara att skrapa bort citronköttet o äta upp.

 

   

Det blev saftigt o gott.

 

   

Jag brynte lite av svampen till såsen oxo,, jag hade även i lite av min röra som blev över i såsen,, det blev riktigt gott.

 

 

Såsen blir oxo god,, jag spädde ut den lite med mjölk..

 

 

Det är inte roligt längre att ta kort med mobilen för dom blir så dåliga,,, mobilen håller på att "ta slut"... Ska byta den i okt till en nyare. 

 

Hur som helst så blev maten god,, det tyckte även jag. Jag gjorde ju det här med torsk oxo en gång men då hade jag inte bacon,, utan ägg till o det var så gott oxo, så det ska jag göra om fler gånger.

 

Ja det var dagens/dagarnas middag.. Snart blir det att göra en stor gryta med kycklingfilé o massor med gojs i..

 

Ha en fin kväll där ute. Var rädda om er o varandra. Glöm inte att hålla avståndet, tvätta o sprita händerna.. 

 

Puss I Pannan ♥

 

 


Translation

♥ NEOS BLOGG ♥

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL NEOS BLOGG.  

Presentation


Mitt Nya Liv


Denna Blogg Är Kryddad
Med Kärlek

Och Galenskap


Fråga mig

46 besvarade frågor

COPYRIGHT BY ME !

       

SAMARBETE

 

Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.

 

anneliprivat@hotmail.com

WEBDESIGN

    

RSS

FÖLJ MIG PÅ YOUPIC

Kommentera gärna mina

foton på Youpic

 

FÖLJ NEO PÅ INSTAGRAM

 

FÖLJ MIG PÅ INSTAGRAM.

 

Följ Mig På Nouw

        

Klicka på bilden så kommer ni

till min andra blogg ♥  

Följ Mig På FB

VEM HAR NAMNSDAG ?

MINA AVSVALNINGSGALLER.

 

HÄR KAN DU KÖPA AVSVALNINGSGALLERNA SOM JAG ANVÄNDER. KLICKA PÅ BILDEN.

 

❤❤❤

Dagens citat

MITT NYA LIV


Så här färgrann var min mage efter min GBP

 

Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.

 

 

Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår. 

Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter. 

Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till. 

Don't Say Goodbye

 

Klicka på bilden ♥

 

Precious Child - Gone To o Soon.

 

EN UNDERBAR LÅT.

Klicka på bilden.

 

MAMMA.

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

A STAR IS BORN.

 

KLICKA PÅ LÄNKEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

MAMA - IL DIVO

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

JAMES BLUNT-MONSTERS

 

EVA CASSIDY

 

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER NI TILL EN UNDERBAR SÅNGERSKA.

 

Sök i bloggen

Kategorier

Senaste inläggen

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Tidigare år

Arkiv

Roliga Fotosidor

 

Här Kan Du Synas

BLOGGAR JAG FÖLJER

GBP LÄNKAR

Länkar

Flaggor

Flag Counter

Ovido - Quiz & Flashcards