Mitt Nya Liv

Alla inlägg under oktober 2023

Av Anneli Gustavsson - 5 oktober 2023 23:45


21 augusti slutade jag med min eksem medicin, jag måste göra uppehåll för den är bara testad på 6 månader. Men jag har ett par gånger fått äta den längre.. Men nu har jag börjat tappa så mycket hår o det är en väldigt vanlig biverkning på den här medicinen. Jag skulle slutat den sista augusti men jag valde då att sluta några dagar tidigare o hoppades på att det skulle lugna ner sig men jag tappar lika mycket hår för det o det skrämmer mig. Jag vet inte vad jag ska göra ? 

 

När det hade gått ca 3 veckor så började sprickorna komma under fötterna. Dom gör fruktansvärt ont, jag har 3 sprickor i högra hälen o 1 i vänstra. Så jag började med medicinen i dag o jag ska ringa i morgon till hudmottagningen o säga det o sen fråga om jag kan få en tid till medicinsk fotvård. Jag har haft det innan men har tyckt att jag har klarat det bra själv medans jag har ätit medicinen. Så det är bara att hålla tummarna på att jag får komma dit o få lite hjälp.

 

Jag har sen förra året längtat efter mina långa promenader, men jag har inte kunnat gå en enda lång promenad o det har gjort mig så otroligt ledsen. Förra året bröt jag ju en tå o den har jag så satans ont i än o den kommer aldrig att bli bra, har varit hos sjukgymnasten o den är invalidiserad. 

 

Sen har jag nu sen i våras fått sår ovanpå hälarna,, där man får skoskav så jag har inte kunnat ha på mig gympaskor o ta mina promenader för det skaver plus nu då att jag har fått dessa sprickor. Vad har jag gjort för att ha det så här ? 

 

Orsaken till detta eksemet är okänt !!!

 

Den här sommaren har mycket blivit sämre. Fötterna, min tå, mina sprickor, min värk, klarar knappt duscha för mina armar värker ihjäl sig innan jag är klar, när jag har duschat klart är jag helt slut.

 

Jag älskar att baka o jag har ju en ny köksassistent, min Kenwood men jag har inte klarat av att baka på ett tag. Jag bakade mycket innan o det blev helt enkelt för mycket så kroppen sa ifrån. 

 

VARFÖR,, varför är det så här ? 

 

I går bakade jag bullar till min systerson Linus o hans sambo Julia. Jag hade ont i fötterna för jag stod ganska länge o sen fick jag ont i kroppen trots att maskinen knådade degen. 

 

VARFÖR,, varför kan jag inte få ha en bra dag. Jag tar gärna lite värk,, ja som en normal dag med värk för mig då klarar jag saker o ting bättre än vad jag gör nu. 

 

Jag har ett tryck i huvudet, i öronen. Jag var hos läkaren men det var inget. Lite spray här o där så ska det bota allt. Öronen känns bättre men trycket i huvudet är kvar. Han tittade inte ens i mina ögon, han sneglade lite på dom o sa att det såg bra ut. 

 

VARFÖR,,, varför ska man bli nonchalerad hela tiden ?? 

 

När jag säger till min läkare att jag har kramper så säger han bara att det inte finns nåt att göra nåt åt det för mina prover är bra,, så jag ska egentligen inte vara sjuk !!!

 

Jag har blivit svagare i händerna o armarna, det känns så tydligt o det oroar mig. Var ska allt sluta ?

 

Jag är 57 år o har i hela mitt vuxna liv haft värk. Jag var 23 år när jag fick en arbetsskada som sen utvecklade fibromyalgi.. I 34 år har jag haft värk,, jo då jag VET att många mår dåligt men detta ligger mig närmast så det är jag som kämpar. Jag tycker att det är hemskt att andra inte får må bra, men jag kämpar oxo med detta varje dag o det tar på krafterna. 

 

Det är andra saker oxo som gör att jag mår dåligt. Nåt som jag inte trodde skulle hända som är värre än värken. Detta tar ner mig oxo o gör så att jag får värre värk, mår så dåligt. Det lär nog inte bli bättre heller. 

 

2019 förstörde läkarna min mage när dom opererade ut min gallblåsa. Den var så infekterad, förstorad, hård samt att det var nekrosfläckar på den men det sa dom aldrig till mig, det läste jag själv i min journal sen. Jag har ont i min mage dygnet runt, jag har svårt att börja mig för det gör ont o tar emot. Min bukvägg är papperstunn så magen putar ut o det bli värre när jag gör nåt då blir det en svullnad. Dom kan operera mig igen med min bukvägg men med min otur så vet jag inte om jag vågar det ? Dom har ingen muskel att fästa det i för den är paralyserad, DÖD. Så så får dom fästa det från vänster sida till den högra o där fästa den i mina revben. Många får kronisk värk i revbenen o det finns inga garantier för att det blir bra. 

Nej, jag vågar inte som det är nu. Det är som att välja mellan pest eller kolera. 

 

Jag har ingen jag kan prata med, jag har det inom mig, ibland pratar jag med mamma. Men ingen i min närhet. Men jag är van, vännerna försvann när jag blev sjuk. 

 

Detta var inget roligt inlägg men jag behövde skriva av mig lite. Dags att lägga sig igen o försöka sova. 

 

Dröm Vackra Drömmar   

 


Av Anneli Gustavsson - 4 oktober 2023 21:00


Ja i dag har det ju varit kanelbullens dag o jag ville baka lite till min systerson Linus o hans sambo Julia.. 

 

Men,, förra gången jag bakade bullar till dom så råkade jag ju ta fel,, i stället för kanel så tog jag kakao o dom älskade bullarna.. Så den här gången frågde jag vad dom ville ha,, kanel eller kakao ?? Dom ville ha kakao så det fick det bli i stället för kanelbullar =) 

 

Jag blev lite ledsen för dom blev inte alls fina, jag ville först inte ge bort dom för när man gör nåt åt andra så vill man att det ska smaka gott men även se fint ut o det gjorde det inte. Smaken satt där men fyllningen rann ut så jag hade tagit lite för mycket.. Men jag hoppas att dom tycker om bullarna.. Det är så roligt att baka till andra så det gör jag gärna. 

 

Det är en fibromyalgi vänlig bulldeg =) Inget knådande eller så utan man klickar ut degen i formen. Nu har jag ju sexiga bettan ( köksassistent) som hjälper mig med knådandet så det är skönt o slippa för värken har tagit över mycket nu. 

 

MITT RECEPT250* i mitten på ugnen, över o undervärme. Detta är  ett enkelt recept, jag gör alltid det dubbla. o 4dubbla på fyllningen. Låt dom jäsa i 45 minuter.

 

50 gr jäst

100 gr smör/margarin som du smälter.

3 dl mjölk. 

1 ägg

3/4 dl socker

2 krm salt

4 tsk vaniljsocker

8 dl mjöl. Jag brukar inte ta riktigt så mycket, men man känner lite. Det ska vara lite kladdigt.

 

Fyllning ; Den här gången gjorde jag 4-dubbelt för jag vill ha generöst med fyllning.

 

Smält först smöret o sen ha i allt det andra. Den här gången lät jag fyllningen koka upp så det blev som kola,, lite segt o det blev så bra. Men passa er så det inte bränner fast. 

 

50 gr smör/margarin

3 msk socker

2 tsk kanel

2 tsk vaniljsocker 

 

Man kan byta ut kanelen mot kakao, ta samma mängd.

 

Pensla med ägg o pärlsocker.



Smält jästen i sockret,, ja det smälter på det sättet o det har jag alltid gjort det är mycket smidigare. Sen har du i smöret/mjölken som är ljummen i jästen o i med resten.. 

 

Arbeta degen en bra stund innan du klickar ut det i formen.

 

Ta skedar, jag har 1 msk o 1 dessertsked.. Jag klickar ut degen med hjälp av skedarna o sen när dom är i formen så får dom jäsa där i 45 min... Doppa skedarna i vatten om det kladdar fast i degen.

 

 

När dom har jäst klart;

 

Ta fram 2 teskedar o gör hål i bullen i mitten. Jag doppar alltid mina skedar för det fastnar lätt i degen. Sen tar jag en dessertsked som jag fyller degen med,, har i fyllningen i hålet som du nyss gjorde. Pensla sen med ägg o ha på pärlsocker.. Jag vill ha mycket pärlsocker på.

 

 

 

Detta är alla ingredienserna. Jag körde dubbel sats o 4 dubbel på fyllningen.

 

 

Jag smälter alltid jästen i sockret, det går fortare.

 

   

Sen har jag i äggen.

 

 

Efter det så häller jag i den ljumna mjölk/smörblandningen i jästen. Ha även i saltet o vaniljsockret, allt utom mjölet ska blandas nu.

 

 

Jag börjar alltid 10 dl mjöl först för att känna av det lite, men jag vet att det ska i mer sen.

 

 

Ytterligare 4 del mjöl..

 

Ja det blev all mängd mjöl som står i receptet. Det ska vara lite kladdigt.

 

     

När du ska klicka upp degen i formarna så ha gärna ett glas vatten för degen vill gärna fastna på skedarna så det är bara att doppa dom ibland. Här hade jag en matsked o en tesked.

 

 

Jag fyllde matskeden nästan fullt.

 

  

 

Så här mycket klickar man i i formarna. Nu ska dom jäsa under duk i ca 45 min. Glöm inte att göra fyllningen innan dom har jäst klart. 

 

 

Dom blir höga o fina. 

 

 

För att göra hålen i degen använde jag mig av 2 teskedar, som jag även doppade lite i vatten. 

 

 

Har i fyllningen , pensla med ägg o har på pärlsocker.. Mycket ska det vara =) 

 

 

Ja nu ser ju dom här bullarna brända ut men det är dom inte. Det är kakaon som har runnit över så dom är minsann inte vackra att titta på,, men jag hoppas att smaken satt där för Linus o Julia..

 

 

Ja nu är det bara att åka o leverera bullarna =) Dom fick 55 bullar tror jag det var. Mamma o jag åt varsin o sen blev 4 eller 5 bullar brända så dom fick mamma, jag ville inte ha dom för jag blir så besviken när det blir så. 

Nästa gång ska jag försöka göra dom finare..

 

Mammas betyg; Jo då dom var goda men du hade nog lite för mycket fyllning. Dom brända kan du inte ge dom sa hon o jag sa att jag vill inte ha dom så hon fick ta dom =) 

 

Det är trist men jag blev missnöjd den här gången. Jag är alltid nervös när jag ska börja baka men det går över sen o det är så roligt, det är lycka att baka.. Jag är så glad i min sexiga bettan,, min lilla kenwood assistent, utan den hade jag inte klarat att baka som jag ville. 

 

Hoppas att det ska smaka. Lycka Till   

 

 

 

 

Av Anneli Gustavsson - 1 oktober 2023 20:25


 


Vart har detta året tagit vägen ? Det är redan oktober.. Jag har sagt länge nu att vi har bara 2 dagar / vecka. Det är måndag o fredag. När måndagen är över så är fredagen redan här.. När fredagen är över så är det måndag igen. Vad är det som händer ??

 

Vi får hoppas att vi får en härlig månad med bra väder,,, innan det blir kallt, slask, regn o snö =)

 

Ja snart är det äntligen dags att lägga mig, det ser jag alltid fram emot när kvällen börjar komma. Det är så skönt att lägga mig i sängen o titta på tv;n. Självklart mysa med Neo oxo, han ska ju alltid ligga nära. 

 

Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra.

Dröm Vackra Drömmar





 

Det var längesen jag gjorde den här bilden, roligt att det är så många som använder den =) 




Av Anneli Gustavsson - 1 oktober 2023 13:07


 


I dag är det 20 år sen jag slutade röka.. Det är inte klokt vad åren går fort. Det är nästan som jag aldrig har rökt.. 

 

Jag började röka väldigt tidigt o det var det dummaste jag kunde göra,, men kompisarna började röka o själv ville jag ju inte vara sämre.. Men när man rökte dom första ciggen så blev man nästan sjuk. Illamående, yr o hörde fågelkvitter i hela huvudet. 

 

Jag o min kompis A stod bakom hytterna nere vid Åsasjön o smygrökte,, på den tiden var det en camping där .. 

 

Varför är man så urbota korkad så man börjar med nåt sånt ? Många som slutar röka börjar med snus i stället men jag provade 2 ggr o det gick inte. Jag hade inte tänkt börja snusa i stället för ciggen utan ville bara prova men tvi vad yr jag blev =) 

 

Nä att sluta röka var det bästa jag kunde göra för jag hade gått i flera år o mått så dåligt, illamående, hosta mm o det var inte lätt när jag  försökt sluta röka. En gång höll jag upp i nåt år men sen gick man ut o dansade o ,, ja jag ska bara ta ETT bloss,, men då åkte jag dit igen. O sen försökte jag ett par gånger till men det varade bara nån vecka.. 

 

Så i dag klappar jag mig själv på axeln o säger Bra gjort =) 

 

 #slutatröka #rökfri

Translation

♥ NEOS BLOGG ♥

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL NEOS BLOGG.  

Presentation


Mitt Nya Liv


Denna Blogg Är Kryddad
Med Kärlek

Och Galenskap


Fråga mig

46 besvarade frågor

COPYRIGHT BY ME !

       

SAMARBETE

 

Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.

 

anneliprivat@hotmail.com

WEBDESIGN

    

RSS

FÖLJ MIG PÅ YOUPIC

Kommentera gärna mina

foton på Youpic

 

FÖLJ NEO PÅ INSTAGRAM

 

FÖLJ MIG PÅ INSTAGRAM.

 

Följ Mig På Nouw

        

Klicka på bilden så kommer ni

till min andra blogg ♥  

Följ Mig På FB

VEM HAR NAMNSDAG ?

MINA AVSVALNINGSGALLER.

 

HÄR KAN DU KÖPA AVSVALNINGSGALLERNA SOM JAG ANVÄNDER. KLICKA PÅ BILDEN.

 

❤❤❤

Dagens citat

MITT NYA LIV


Så här färgrann var min mage efter min GBP

 

Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.

 

 

Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår. 

Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter. 

Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till. 

Don't Say Goodbye

 

Klicka på bilden ♥

 

Precious Child - Gone To o Soon.

 

EN UNDERBAR LÅT.

Klicka på bilden.

 

MAMMA.

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

A STAR IS BORN.

 

KLICKA PÅ LÄNKEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

MAMA - IL DIVO

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

JAMES BLUNT-MONSTERS

 

EVA CASSIDY

 

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER NI TILL EN UNDERBAR SÅNGERSKA.

 

Sök i bloggen

Kategorier

Senaste inläggen

Kalender

Ti On To Fr
            1
2
3
4 5
6
7 8
9
10
11
12 13 14
15
16 17
18
19
20
21
22
23 24
25
26
27 28 29
30
31
<<< Oktober 2023 >>>

Tidigare år

Arkiv

Roliga Fotosidor

 

Här Kan Du Synas

BLOGGAR JAG FÖLJER

GBP LÄNKAR

Länkar

Flaggor

Flag Counter

Ovido - Quiz & Flashcards