Alla inlägg under februari 2023
Det är inte lätt när man är liten o rädd för mörker eller rädd för att nåt ska hända. Jag var hemskt mörkrädd så jag kunde inte titta på vissa filmer, ja inte ens som vuxen.
Jag kommer ihåg att jag alltid har varit rädd för att det ska ligga nån under min säng o ta tag i mina ben när jag skulle lägga mig, det kan jag vara än i dag. Jag kan inte ha fötterna utanför sängen för då kanske nån tar tag i dom.
När jag var på toan o klädde av mig som liten så tog jag fart från toan in till mitt sovrum o hoppade upp i sängen,, ja tänk om det låg nån där ?!.
När jag blev lite äldre, ja mamma jobbade natt på den tiden det gjorde hon i många år men när jag var ute med mina kompisar på helgerna så fick nån alltid följa med upp o kolla igenom lägenheten. I den stora garderoben, alla rummen, balkongen, toan o under sängarna. När dom sen gick så var jag tvungen att låsa dörren direkt för jag var rädd att det skulle stå nån utanför o dra tag i dörren innan jag hann låsa den sen sprang jag in o hoppade upp i sängen. Det tog ett bra tag innan jag kunde koppla av o somna. Detta var när vi var ute o åkte med mopederna så så pass gammal var jag.
När jag hade fått sonen så kunde jag på kvällen titta på en bra film,, men det var en skräck eller nåt annat som gjorde att jag blev så rädd så jag ringde till mamma o mamma sa till mig att ge fan i att titta på såna filmer för jag visste ju om att jag blev så rädd.
När jag bodde ihop med sonens pappa så hade han lånat en skräckfilm o den var så hemsk ,, jag tittade på den mitt på dan, jag gick ifrån tv;n o vågade inte gå in o stänga av den så jag ringde mitt ex som fick komma hem o stänga av den o ta bort filmen.
Jag o sonen bodde själva från det han var ca 6 månader, jag var då 20 år o inte så styv i korken. Jo då jag var en bra mamma men kände mig inte alls som det när jag låg på natten o tyckte att jag hörde nåt. Jag vågade inte röra mig för då kunde dom höra var jag fanns,, men så sa jag till mig själv att vad är jag för mamma OM jag inte kan gå upp o försvara min son ? Så upp gick jag med hjärtat i halsgropen.
Ja det är ju nån som "följer" mig o har gjort i många år så det är det jag märker av o hör. Har sett skuggor ett par gånger som har gjort mig så fruktansvärt rädd men då har jag bett dom backa. Men jag har lärt mig med åren att det inte är så farligt..
Det finns olika saker som har gjort mig rädd men jag har sträckt på mig o vunnit över det oxo. Vissa rädslor har jag bara velat slå på truten, men det har det inte varit värt.
När man ser eller vet om nån som är rädd så ska man lyssna på vad dom är rädda för sen kan man förklara att det inte är nåt farligt men det är inte säkert att personen i fråga blir mindre rädd för det.
Ja jisses,, denna rädsla borde man kunna stoppa i en burk o slänga iväg som man har gjort med sina EX !!!
Nä det är klart som f-n att man inte vill köpa fina kycklingfiléer när dom inte ser ut som på påsarna..
Påsen lockar till god mat, den är redan skuren i perfekta bitar. NEJ det stämmer inte. För när du har tinat upp den o ska försöka få bort senorna så blir det bara sletor kvar !!!
Färdigtuggad mat.......
Jag skrev till Kronfågel o fick svar i dag att dom inte kan plocka bort senorna för dom är frusna,,, så varför inte plocka ur senorna INNAN DOM FYSER NER DET.
Nu ska jag hem o laga till en god middag ,, slipper dela den o hålla på, så gott det ska bli.
Nej,,,, så enkelt var det inte !!! Senorna ligger i mitten av varenda jävla kycklingdel.. När du ska försöka dra bort sen så går senan av så du måste skära upp den för att få bort allt. Ser ni att den är MÖRAD O FIN ?
Det är inte bara senor för det är fullt med hinnor på oxo. Detta är vad som BORDE VISAS PÅ PÅSARNA o inte den andra bilden !!!
Ja det är nån här som flyger på egna vingar,, ja kanske inte riktigt så men han sitter inte i nåt plan i alla fall. Inte i nån luftballong heller...
Det ser så roligt ut när han kommer flygandes, jag skulle aldrig vågat det. Tänk om det händer nåt där uppe, det finns ingen fallskärm som hinner veckla ut sig på den lilla höjden =)
Nej för tusan,, aldrig i livet. Det är precis att jag går på ett plan men det måste jag ju OM jag vill till mitt älskade Spanien.. Ja jag hoppas o håller ju tummarna än att jag ska vinna alla mina miljoner så jag kan flytta dit. Har drömt om Spanien ända sen mamma tog med mig o syrran dit första gången 79,,, jag var frälst....
Dom snygga spanjorerna, den goda maten, älskar språket, kulturen mm o gör det än o ännu mer. Det är helt annat mot hur vi är här i Sverige. Där hälsar man på nästan alla,, om man hälsar på nån här så stirrar dom bara..
Jag stod o pratade med nån ute innan i dag o jag sa hej,,, men ingen svarade tillbaka. Ja jisses..
Tillbaka till den däringa hemska saken,, den skulle ni aldrig få upp mig i... Fast,,, om jag fick mina 100 miljoner så skulle jag det, jag kan ju blunda o hoppas på det bästa.
Hoppas att ni har haft en bra dag o helg där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. Puss I Pannan
Jag har i många år köpt Ica Basics kycklingfiléer för dom är billiga o fina oxo.. Men på senare tid så har dom blivit hemska o man har fått skära bort så mycket så jag tänkte att jag får ta nåt annat i stället.
Jag började köpa Kronfågelns kycklingfiléer,, innerfiléer o dom är banne mig inte bättre dom. Dyrare o hemska... Dom är i mindre bitar o det är det jag vill ha så det skulle vara toppen OM dom var fina o inte hade massa senor i sig..
Putsar dom inte till kycklingen innan dom paketerar dom ?
Innan har jag köpt 4 påsar o jag har fått slänga mycket. Jag har inte brytt mig om att "klaga" så jag har tillagat det som har blivit över,,, slamsorna. Likadant den här gången men nu blev jag förbannad.
Det är hinnor o senor i varenda bit...
Senorna går genom nästan hela biten.
Det är så äckligt.
Detta är slamsorna som blir kvar plus att jag fick putsa till dom lite till för det var mycket hinnor på dom oxo.
Det är snuskigt, jag blir så äcklad av sånt här. Borde det inte vara bättre kvalitet på kycklingen ?
Jag kommer att gå tillbaka till Icas egna för detta kostar mer plus att jag får kasta mycket..
Nä fy,, jag är inte alls nöjd. Har skrivit till dom så jag får se om jag får nåt svar.
Har ni nån erfarenhet av dessa kycklingfiléer ??
Vilka brukar ni köpa ? Är ni nöjda med dom ?
Ha en bra dag där ute. Puss I Pannan
Vi har fått mycket snö igen o Neo bara älskar det. Men vi fryser båda två så vi är inte ute så länge. Jo då jag har världens varmaste jacka men det blir lite kallt om tassarna för Neo.
I natt har han väckt mig flera gånger igen o velat komma nära o det är bara mysigt. Jag älskar den närheten jag får av honom. Men han skrämmer mig ibland när han drömmer o skäller till, då blir det att jag rycker till o då skrämmer jag honom =)
I dag har jag städat lite sen har jag inte gjort nåt mer. Fixade Neos pyjamas o sydde upp ärmarna lite för hans ben är lite korta så dom åker in i tröjan. Jag valde att sy upp det på utsidan så inte tassarna ska fastna i vecket,, men jag sydde ihop det ganska bra så jag hade kunnat sy det på insidan, men det är ingen som ser o det ska nog bli bra =)
Ja när vi vaknade i morse hade det kommit lite snö o Neo bara älskar det.
Hans lilla pippis hade hamnat under bordet,, då säger han till mig så jag ska hjälpa honom.
Knasbollen =)
Det var inte lätt att ta ett kort med en hand. Först måste jag öppna upp den,, ja låsa upp den o sen försöka ta ett kort. Men jag har bara att säga smile så tar den kortet o när jag sa det vaknade Neo,, men jag låg länge o höll hans varma tass. Jag höll hans tass i över 1 timme. När jag somnade så tappade jag taget men då puttade han på mig så jag fick hålla den igen,,, jäklen så mysigt det är
Mitt hjärta burrar ihop sig.
När vi var inne i stan så stannade jag till o köpte lite mat till honom o när jag kom hem så fattades det en burk o jag har letat men inte hittat den. Jag var så säker på att jag fick med mig alla ut i bilen, stoppade ner dom i ena kassen. O när jag kom hem o plockade upp dom var en borta. Men så gick jag ut till bilen i dag o tittade i bagaget o där låg den så den hade ramlat ur kassen det var ju skönt för den kostar ju allt lite ändå o det räcker till nästan 6 dagar.. Jo då han får mest torrfoder o lite blötmat plus 1 köttbulle till varje mål =)
Nu ska vi äntligen få lägga oss snart o titta på tv;n, hoppas att jag somnar snart för jag är så trött o har sån värk mest i ryggen.. Jag hade velat baka nåt i dag men det gick inte, det räckte med städningen.
Får se om jag kan baka nåt i morgon, har några kakor som jag vill baka plus bullar.
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. Puss I Pannan
Förr sa jag alltid - Hoppas att nästa år blir bättre än det som varit.. När jag hör att mamma är på väg att säga så stoppar jag henne, det verkar precis som att Om det sägs högt blir det nya året S K I T på ren Svenska.
Året som gick var hemskt på alla sätt o vis. Min fibromyalgi har varit hemsk. Mina kramper är hemska o jag får inget för det. Jo jag får 25 tabl för läkaren vill inte skriva ut mer för dom är beroendeframkallande men jag missbrukar dom inte, jag brukar dom. Det är väl inte meningen att jag ska behöva ha den hemska värken plus kramperna ? Så fort jag gör nåt får jag värk, ja så illa har det blivit. Jag har inte klarat att baka på länge o nu är jag så sugen på att baka. Men jag har köpt mig nåt som jag hoppas ska hjälpa mig =)
I somras sprang jag in i en stol o bröt min ena tå så den var inte rak längre utan låt till höger nästan omlott över den jämte. Det var bara för att jag skulle skriva upp bananer på listan som låg några steg från stolen. Jag skyndar dit så jag inte ska glömma bort vad jag skulle skriva upp o rätt som det är springer jag in i stolen o skriker på alla tänkbara språk, ja det var inte fina ord kan jag lova. Det bultade i tån men jag gick med den till dan efter då körde min son in mig till akuten. Javisst var den bruten så dom bedövade längst ner på foten mot tån o det gjorde jäkelen så ont så jag vrålade högt.. Han hade svårt att spruta in bedövningen för jag var så svullen, men det gick o det kändes lite bättre sen. Ja då var det dags att dra tån tillrätta,, ja det var bara att hoppas att tån skulle sitta kvar.. Han fick till det på 3e försöket o där la han en "binda" som skulle hålla ihop den brutna tån med stortån.. Jag gick med det i ,,, ja hur länge var det ? 6 veckor ? Eller 4 veckor kanske ? Men jag hade sån värk så jag pratade med ortopeden o dom sa att jag kunde ha på den 1 vecka till.. Jag har fortfarande ont i tån o den som är jämte för den fick sig oxo en rejäl smäll men den klarade sig..
Jag har ringt ortopedmott ett par gånger o dom säger att det kan göra ont i ca 6 månader men det har gått längre tid än då.. Jag kan inte böja tån o jag har fått artros i den. Ja vad annars.
Sen helt plötsligt utan förvarning fick jag navelbråck o det gör ont. Vet inte om det har med min papperstunna bukvägg att göra ? 2019 opererade dom bort min gallblåsa då skar dom sönder mina nervtrådar så min högra muskel i magen är paralyserad plus att min bukvägg är papperstunn o det är deras fel. Jag fick ju åka till Malmö till specialisterna för att se om det går att göra nåt åt min mage så dom ska höra av sig. Den läkaren var duktig så jag var nöjd med honom. Men det värker ju hela tiden o det gör ondare när jag ska plocka upp efter Neo när han har gjort sitt ute. När jag måste knyta mina skor mm,, ja så fort jag böjer mig. Jag är rädd att jag ska klämma sönder några organ o sen måste jag vara försiktig så jag inte får nåt slag där på magen.
Jag har börjat känna av mina nerver som är i kläm för så fort jag gör nåt domnar armarna o fingrarna så jag får "dela" upp jobbet jag ska göra. Men nu måste jag städa i morgon, jag vill baka både kakor o bullar men det går absolut inte göra på en dag så det tar lite tid.
Jag var tvungen att sluta med min medicin som jag tar för mitt eksem som jag har i händerna o under fötterna .. Jag fick ändå äta dom i 6 månader längre än vad man ska men jag tar prover, ja det måste man göra med den här medicinen. Är det så att om man har ätit den här o vill skaffa barn så måste man vänta i 3 år för den är så skadlig o den äter jag.
Den funkar på mig o det finns ingen annan. Nu när läkaren ringde så frågar han som vanligt hur det är o hur jag år. Sen säger han att jag inte kan äta lika länge som jag gjorde sist utan att jag måste göra ett uppehåll from 1 maj.. Det är bara det att det tar ca 1 månad sen blir mitt eksem hemskt igen o det tar tid innan det blir bättre. Jag blev lite ledsen för förra året gick jag knappt nån längre promenad. Både min värk o brutna tå sänkte mig, ja jag kände mig misslyckad. Jo, det regnade väldigt mycket oxo samt blåste o det tar på värken. Jag sa det till honom att när jag slutar sista april så kommer maj eller början av juni bli hemsk för mig med eksemet o då kan jag inte ta mina promenader i sommar igen. FAN jag blir knäckt o jag orkar inte hur mycket som helst.
Finns det inget annat som kan hjälpa mig med lite lindring. Värken får gärna vara kvar men helst inte, bara det fanns dagar då det var normal värk, det var längesen det var så.
Vinson Plummer,, japp det är en sjukdom som jag oxo har. Det sitter i halsen o jag sätter i halsen väldigt ofta men det är i matstrupen så jag kan andas,,, än så länge. Men man blir lite skrämd när det händer.
Javisst ja,, jag har ju fått strupkatarr oxo samt bråck på magmunnen..
Ja det finns mer att skriva om men nu får det räcka. Jag orkar inte med alla mina sjukdomar. Det enda jag vill är att få ha ett drägligt liv som många andra har.
Ställa klockan på morgonen o sen åka till jobbet. Inte hålla reda på vad klockan är så jag kan ta mina mediciner för värken behöver det. Hålla koll så man ha alla recepten o det strular ibland så man får ringa o påminna dom. Jo då det är sånt som kan hända.
Jag måste ändå säga att jag trivs i mitt egna sällskap, mitt hem, älskar min hund som jag har nära mig jämt. Mamma intill o lilla familjen inte så långt bort.
Det finns dom som har det sämre än mig o många säger att jag ska tänka på dom så kanske jag mår lite bättre men det gör jag ju inte.. Hur fasen ska jag må bättre av att andra mår sämre än mig ? Det är så jäkla dumt sagt. Nej jag jämför mig inte med dom,, jag jämför mig med dom som är friska o kan jobba. Dom som har sina familjer o hittar på saker tillsammans. Att ha någon där, någon att förlita sig på känna trygghet o kärlek, någon att skratta med. Jag missunnar ingen på nåt sätt, jag gläder mig åt att andra har det bra, men det är INTE fel i att känna att jag oxo vill ha det bra..
Jag har fått frågan om jag skulle vilja vara fri en dag från värk av några.. Mitt svar är Nej ! Absolut inte.
Varför ? Jo,,, det är bara för att jag INTE kommer ihåg hur det är att vara fri från värken... Så jag har inget att jämföra med.. Skulle jag då vara fri från värken 1 dag o sen gå tillbaka till den hemska smärtan, då vet jag ju hur det är att vara smärtfri. Så nej aldrig. Men visst har jag en stor längtan av att bli av med värken eller att det bara lättar på det..
Jag har alltid min mamma som ställer upp för mig o det är jag så tacksam för. Tack mamma jag älskar dig
Sen har jag ju min älskade lille ulltuss, mitt hjärta, mitt alllt. Neo
Det finns som sagt va flera saker som jag har missat här nu men då kan jag bara fylla i dom sen =)
Hej då 2022 !!!
Ja som du vet så var Neo hos veterinären förra veckan o dom sa inte att han skulle vara fastande o jag tänkte inte på det trots 14,5 års rännande hos veterinären med Teddy. I alla fall så fick vi åka tillbaka i går för att ta lite prover. Dom ska kolla hans inre organ mm så att det inte är nåt där som är "sjukt" som gör att han har diarréer,,, hoppas verkligen inte att det är nåt utan att han bara har en känslig mage.. Det gör ju att jag inte får ge honom nåt extra,, utan bara hans mat o mina köttbullar, ja köttbullarna får väl bli hans godis.
Han var jätteduktig hos veterinären, han ville såklart inte bli fasthållen men jag pratade med honom hela tiden o han kände inte när hon stack honom. Han fick en godisbit men tog den inte,, näää han är kräsen =)
Eftersom han hade varit fastande så hade jag med mig både mat o vatten till honom..
Ja det var dags att klippa honom nu för han var tovig,, förstår inte hur det kan bli så tovigt ?
Han frös efter duschen =)
Mitt älskade lilla yrväder
Ja det finaste man har sätter man på bordet =)
Det fanns mycket att nosa på hos doktorn =)
Det var så gott med mat, o han behövde nåt i magen för han skulle klippa sig sen.
Hos frisören =)
En mini pippis.
Neo var helt slut efter den dagen.
Mitt
Ja detta är ju inte det roligaste, men jag hoppas att jag får lite tillbaka.
Lite bus =)
När jag hade lämnat Neo o skulle handla var det ett jädrans kacklande på fåglarna.
Vi åkte till Arken Zoo för vi hade lite tid över, köpte på 3 brk mat men kom hem med 2 så 1 borde finnas i bilen annars vet jag inte var den är ? Självklart fick han en leksak,, ja det var halva priset på den så den kostade 50 kr.. Nej mamma jag vet att han inte behöver fler leksaker =)
Någon tror att det är ok att slänga "möbler" hur som helst vilket det inte är. Tror jag vet vem det är, men hur som helst så såg Neo spegeln o sig själv o då blev det så här =)
Ja det var en lång dag för oss båda. Vi var så trötta när vi kom hem. Neo frös så han fick ha sin t-shirt på sig o i natt har han haft sin pyjamas o legat nära mig för han frös ... Det är så mysigt när han ligger nära,, ja på mig. Om jag vänder mig om så krafsar han på ryggen antingen för att jag ska vända mig om o hålla om honom eller för att jag ska göra mer rum för honom på den sidan jag ligger på. Men det är så härligt när han kommer till mig o kryper intill då känner jag mig trygg..
Medans han klipptes så var jag på Ica Maxi o handlade lite,, ja lite men det kostade skjortan. Det är hemskt,, för jävligt rent ut sagt. Ta bara toapapper vad dyrt det är,, dom tog nästan 45 kr för 6 rullar o då var det extrapris.
Vi var ju inne i stan på värsta tiden så det var rullt med bilar men det tunnade ut när vi skulle åka hem. På hemvägen blev det så halt o när jag hade ställt in bilen i garaget o skulle gå över gatan till mitt så höll jag på att halka omkull flera gånger. När ska våren o värmen komma ? Jag har längtat efter den sen hösten tog över.
Nä nu ska jag äta lite pizza, jag orkade inte göra nån mat.
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. Puss I Pannan
Ja vilken dag det har varit. Det blev många timmar inne i stan så både jag o Neo är så trötta nu.
Det första Neo gjorde när han kom hem var att springa o hämta pippis, jag hann knappt få av honom jackan =)
Jag skriver lite mer i morgon om den här dagen, nu är det dags för JB att göra sitt. Han har redan fixat Neo, han snarkar så gott nu.
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 |
5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
|||
13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | |||
20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | |||
27 | 28 | ||||||||
|