Direktlänk till inlägg 28 maj 2020
Här kväver amerikansk polis en misstänkt gärningsman – samtidigt som mannen skriker ”jag får ingen luft”.
Nu sprids klippet från det våldsamma polisgripandet på nyhetssajter och sociala medier.
Händelsen har fått stor uppmärksamhet i USA efter att det framkom att mannen dog, skriver bland annat Washington Post.
Händelsen som inträffade i Minneapolis under måndagen har uppmärksammats i medier världen över. Flera tidningar har nu också valt att publicera den våldsamma videon – efter att den först började spridas över sociala medier.
I det fem minuter långa klippet ser man hur polis står på mannens hals. Mannen, som var i 40-årsåldern, har svårt att andas och skriker flera gånger.
– Jag kan inte andas. Jag kan inte andas.
Men polisen flyttar sig inte och kväver honom tills mannen blir medvetslös. Sedan flyttas han från platsen med ambulans.
Polisen i Minneapolis meddelade senare att mannen dog, kort efter att klippet spelats in. Nu undersöker FBI och statliga myndigheter hans död, efter att förespråkare och stadstjänstemän krävt ett snabbt svar på vad det var som hände.
Enligt polisens pressmeddelande greps mannen utanför en matbutik. Han ska då ha ha varit misstänkt påverkad av droger, skriver Minneapolis-polis.
– Att vara svart i USA borde inte innebära en dödsdom, sa Minneapolis borgmästare Jacob Frey under en presskonferens på tisdagen.
– I fem minuter såg vi på när en vit polis pressade knäet på en svart mans hals. I fem minuter. När du hör någon ropa om hjälp ska du hjälpa. Denna polis misslyckades i det mest grundläggande – medkänsla.
Darnella Frazier, som spelade in klippet, var på väg till sina vänner när hon såg vad som hände. Hon tog snabbt upp mobilen och filmade den våldsamma händelsen.
– När jag kom fram till honom, låg han redan på marken, säger hon i ett klipp på Facebook.
– Polis tryckte ner honom i marken samtidigt som han grät. De tog inte hans skrik på allvar, säger hon.
Detta är för jävligt. Där ligger killen o försöker andas medans poliserna knäar honom i nacken o skriker åt honom att han ska sätta sig i bilen, att han ska resa sig.
Många poliser tror att dom är gud, att dom kan utnyttja makten bara för att dom bär en unifrom o ett vapen.. Dom fick sluta men dom kommer säkert bara som alltid få lite smäll på fingrarna.. Sätt dom i fängelse där kommer dom att få känna av hur lite makt dom har..
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 | |||
|