Direktlänk till inlägg 17 maj 2020
Efter sina egna uttalanden om sexköpet kan Paolo Roberto få ett betydligt hårdare straff än böter.
I TV4:s Nyhetsmorgon säger Leif GW Persson att han kan dömas till fängelse i upp till fyra år.
– Han kan ha gjort sig skyldig till oaktsam våldtäkt.
Det var under torsdagskvällen som entreprenören och programledaren Paolo Roberto greps för sexköp i en lägenhetsbordell på Östermalm. Under insatsen, som polisen kallar ”Insats torsk”, greps ytterligare tio män.
Paolo Roberto gick dagen efter ut i en intervju i TV4 med Jenny Strömstedt där han beskrev sin handling som smutsig. När Strömstedt bad honom utveckla, svarade Paolo följande:
– Att man köper en annan kvinnas kropp. Säkert någon som är dit-tvingad. Hon är ju inte där för att det är jättetrevligt.
Strömstedt frågade Paolo om han tänkt något på organiserad brottslighet och människohandel.
– Just därför. För att det är det absolut smutsigaste, absolut vidrigaste man kan göra egentligen, mot en annan människa, svarade Paolo Roberto.
Enligt uppgifter till Expressen har Paolo Roberto redan fått sitt straff för sexköpet – ett strafföreläggande på 25 000 kronor.
Beloppet räknas ut genom att köp av sexuell tjänst enligt praxis leder till 50 dagsböter, skriver tidningen. Baserat på Paolo Robertos inkomst ska han betala 500 kronor per dagsbot, vilket blir 25 000 kronor. Aftonbladet har tidigare skrivit om projektet “snabbare lagföring”,
Efter intervjun har flera menat att Paolo erkänt sig skyldig till oaktsam våldtäkt, då han själv uttryckt att kvinnan inte deltagit frivilligt.
Nu sällar sig Leif GW Persson, professor i kriminologi, till skaran.
– Det han säger kan faktiskt uppfattas som att han skulle gjort sig skyldig till oaktsam våldtäkt och där är maxstraffet fyra års fängelse. Om den kvinna som han idkat sex har tagits hit med hjälp av människohandlare så är den springande punkten juridiskt om man med säkerhet kan anta att han vetat om det, säger GW i TV4:s Nyhetsmorgon och fortsätter:
– Men blir han upplyst om det, vilket han blivit, kommer han säkert säga att han inte visste det när det kommer till just henne. Men jag förstår att han är fullt upptagen med att rulla sig i tjära och fjädrar just nu.
Leif GW Persson får frågan om Paolos uttalanden i intervjun skulle kunna hållas mot honom i en rättegång.
– Som åklagare skulle jag vara försiktig. Men kallas han till förhör och säger att han visste att hon var här med hjälp av människosmugglare, då sitter det klockrent på honom. Då får han fängelse.
Brottet oaktsam våldtäkt tillkom när samtyckeslagen infördes 2018. Ett exempel är om en person haft anledning att inse att det funnits risk för att någon inte deltar frivilligt i den sexuella aktiviteten och ändå genomför den.
25.000 kr är inget för Paolo att betala. Man ska absolut betala mycket mer som straff o man ska ha fängelse.. Att tänka med det lilla huvudet han har i brallan är inte så smart som han själv har märkt nu. O det är nu som han tycker synd om sig själv. Men han går ut med att såna som han själv som är en parasit borde utrotas säger han bara för att han ska få folket att tycka synd om honom,, inte hålla med honom. Det är så patetiskt av honom att hålla på som han gör. Att sitta med huvudet i knät när han blir intervjuad o se ledsen ut gör inte att han kommer undan med det. Han kommer att säga att han inte visste hur det låg till så att han slipper få nåt straff.. När det har lugnat ner sig så kommer han säkert ut med en bok om hur man INTE SKA GÖRA MOT KVINNOR utan behandla dom med RESPEKT o KÄRLEK.. Att inte betala för att få närhet o sex mm.. Att han som är så duktig i allt han gör ,, är så stöddig o tror att han är nåt har åkt ner på marken med en rejäl jävla smäll. Jag hoppas att det gör riktigt ont o att han får ett långt fängelsestraff ...
Jag tycker så synd om hans barn, hans familj. Vad känner inte hans föräldrar, ja om dom lever vill säga..
Han skäms bara för att han blev påkommen o INGET annat !!!
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 | |||
|