Direktlänk till inlägg 14 februari 2020
Vill du bli mer positiv och må bättre? Då ska du mysa extra mycket med ditt husdjur.
En ny studie visar att kvinnor blir lyckligare än män av att umgås med sina fyrbenta lurviga vänner. Husdjur har en positiv effekt på människans mående och kan få oss att både bli gladare och att slappna av. En ny undersökning från Agria Djurförsäkring visar vilka effekter djuren har på människans känslor.
I studien deltog cirka tusen djurägare vardera ifrån fem olika länder, bland annat Danmark, Sverige och Storbritannien. Djurägarna fick svara på olika frågor och resultatet visade att 98 procent blir lyckligare av att umgås med sina husdjur. Av dessa var det mer kvinnor än män som uppgav att de fylldes på med energi och blev på gott humör.
I studien ingick husdjur som katt, hund och häst. Var tredje djurägare uppgav att hunden är den som ger bäst tröst när de är ledsna viilket gjorde att de hellre valde att sökte tröst hos sina husdjur än hos en partner eller familj. Något som kan förklaras med att de flesta hundar är av naturen vänliga, kärleksfulla och glada varelser. Och kanske är det därför vi älskar dem så mycket!
– Hundar är mästare på att visa kärlek och glädje. Vem blir inte varm i hjärtat av att mötas av en viftande svans och en glad uppsyn efter en lång dag på jobbet, säger Agnes Fabricius, VD på Agria Djurförsäkring.
Detta är min älskade Ängel. Han fick somna in den 11 april 2016 o det var en hemsk dag. Helt utan förvarning.. Jag trodde att han skulle få salva o lite medicin som vanligt men det var palliativ vård som gällde o då sa veterinären att det var dags att somna in.
I 15 underbara år hade jag Teddy. Jag hämtade honom på dagen 8 veckor för jag ville inte vänta en dag för länge.. Jag hade sån tur att han blev min älskade hund.
Så fort han märkte att jag mådde dåligt eller hade värk så kom han o tröstade mig. Han fanns alltid vid min sida, dygnet runt. Han fick mig alltid att må bra i själ o hjärta. Jag älskade att klappa/massera honom o han njöt nog lika mycket som jag gjorde. Det var lugnande för mig.. Han älskade även när jag bar honom så han fick hänga med sitt huvud mot min axel, jag brukade dansa med honom så o han kunde ligga där hur länge som helst. Det var underbart.
Hunden är verkligen människans bästa vän. Jag önskar att jag kunde få tillbaka honom men jag vet att jag fattade rätt beslut. Det lovade jag honom att han alltid skulle ha det bästa o att jag skulle lyssna på veterinären om dom sa att det inte gick mer.
Det finns dom som tycker att jag borde skaffa en ny hund men jag vet inte om jag klarar av att gå igenom det en gång till ? Det var fruktansvärt o det är det än. Visst har det blivit mycket bättre men oj vad tungt det är vissa dagar.
Jag pratar ofta med honom o säger god natt o jag vet att han hör mig. Jag brukar se små skuggor hos mig o jag vet att det är Teddy som hälsar på. Han finns hos mig o det kommer han alltid att göra o vi kommer att ses en dag, men det får vänta lite..
Ta hand om din hund/ditt djur o var tacksam för det du har..
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | ||||
|