Mitt Nya Liv

Senaste inläggen

Av Anneli Gustavsson - 29 december 2020 10:30


Sjuksköterskan tar vaccinspruta och kollapsar – men vaccinet var inte orsaken.

 


UPPDATERAD 21 DECEMBER 2020PUBLICERAD 20 DECEMBER 2020
 

Tiffany Dover, en sjuksköterska på ett sjukhus i Tennessee i USA, har just fått Pfizer-Biontech covid-19-vaccinet, och ska intervjuas av tv.

 

Mitt under intervjun börjar hon ta sig för pannan och kollapsar sedan på marken. Nu sprids videon av vaccinmotståndare i sociala medier – trots att vaccinet inte var orsaken till att sjuksköterskan svimmade.

 


”Ursäkta, jag känner mig lite yr”, säger sjuksköterskan Tiffany Dover. Kort därefter ligger hon på marken, avsvimmad.

 

Några minuter innan hade hon vaccinerats med Pfizer-Biontech covid-19-vaccinet.

Den dramatiska händelsen har fått stor spridning i sociala medier, både på engelskspråkiga och svenska sidor. Bland vaccinmotståndare har videon fått extra fart, med påståenden om att kollapsen berodde på att vaccinet är giftigt.

 

I vissa sammanhang har det påståtts att Tiffany Dover avled på grund av ”dödsvaccinet”.

Men det är inte korrekt.

”Jag mår bra nu”

Sjuksköterska intervjuades senare av WTVC-TV Newschannel 9, en lokalkanal i området, och berättade att hon mådde mycket bättre.

 

”Det slog till helt plötsligt, jag kunde känna det. Jag kände mig lite desorienterad, men jag mår bra nu, och all smärta är borta”, säger hon, enligt Reuters, och tillägger att hon ”svimmat sex gånger de senaste sex veckorna”.

 

Hon säger också att hon har ett medicinskt tillstånd som gör att hon ofta svimmar vid tillfällig smärta.

 

Under lördagen gav sjukhuset själva en uppdatering på Twitter, där de berättar att Tiffany Dover är hemma och mår bra.

 

Enligt USA:s nationella folkhälsomyndighet, Centers for Disease Control and Prevention (CDC), så är det förhållandevis vanligt med svimningar i samband med vaccinering, och att det kan bero på smärta, eller ångest i samband med nålsticket.

Se filmen här med sköterskan.

 

 

 

Ja vi får väl se hur vaccinet ter sig efter ett tag om det har större biverkningar eller inte ?

Jag tycker inte att dom ska gå ut med det så här eftersom hon har lätt för att svimma o hade gjort det flera gånger dom sista veckorna. Detta hade inget med vaccinet att göra.. Detta skrämmer ju tyvärr många. Man kan ju inte vara säker som det är nu för nu är det tidigt.. Men,, vad ska man göra ? Jag tycker ändå att alla måste vaccinera sig för att coronan ska försvinna.

 

Ska du vaccinera dig ?

 

Av Anneli Gustavsson - 28 december 2020 16:16


Det blev samma runda idag som i går. I går blåste det storm o i dag var det snöblandat regna ta mig tusan hela vägen. Jag var dyngsur när jag kom hem så nu hänger kläderna på tork i badrummet. 

 

Men jag är så glad att jag har gått idag igen men det känns i musklerna. Hoppas att vädret blir bättre snart så det är lite lättare att gå.

 

Jag skulle tagit med mig plastpåsen o lagt mobilen i för det var riktigt blött, men den klarade sig..

 

 

 

Det var så vackra färger med regnet,, ja det kanske inte syns lika mycket på fotot som det gjorde i verkligheten.. 

 

 

Ja det var segt men vi gick på ändå.

 

 

Hoppas att det vänder snart o bli bra väder så jag kan gå milen igen. Jag hittade en sån bra runda o den vill jag gärna ta.. Så jag håller tummarna att vädergudarna är med mig =)

 

Ha en fin kväll där ute ♥

 

 


Av Anneli Gustavsson - 28 december 2020 11:15


 

Jag har ju sagt ett par gånger att jag ska berätta något men jag har inte gjort det än. Jag har funderar fram o tillbaka när jag ska berätta det, så nu ska jag berätta när jag SKA berätta det för er o det blir på Nyårsafton , så ni får vänta några dagar till o hoppas att ni är nyfikna o inte tycker att det inte var nåt sen för det betyder så mycket för mig  

 

 

Av Anneli Gustavsson - 27 december 2020 21:00


Sista dagen på den här veckan o det stormar rejält. Men jag o Rohde har varit på en runda i alla fall. Det har både duggat, regnat lite, sen kom det lite snöflingor oxo,, men stormen var värst..

Jag hade på mig dubbla vantar o halsduk, det brukar jag inte ha. Förr hade jag inte ens strumpor på vintern, halsduk eller vantar men nu har jag det.


 

Stannade till vid skolan o tog en liten paus..



Ja det blåste verkligen storm o så fort jag skulle börja filma så minskade det men vi skenade på i alla fall.



 

 


Måste säga att vi var duktiga. Vi gick först över Åsa dagis, Överåsliden, Smålandsgatan, undergången ,, skolan,,, Änganäs, Åsasjön o sen hem. Så det blev en bra runda..

 

Den här veckan har det inte blivit så långa promenader för mig dels för att jag fick två stora blåsor o sen för vädret.. Men jag hoppas att jag ska kunna gå lite längre snart.. Jag får ändå vara nöjd med den här veckan. Jag gick ju inte på Julafton, ja det var 2 dagar som jag inte gick.. 

 

Det blev 22,46 km o 41.333 steg,, inte mycket, men ok.. 

 

Får hoppas att nästa vecka blir bättre. Att vädret inte fortsätter så här. Dröm Vackra Drömmar. 

 

BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 

Av Anneli Gustavsson - 26 december 2020 20:15


Idag var det så kallt på promenaden, jag frös så jag fick ta en varm dusch när jag hade kommit hem.

 

Det var minusgrader o halt så jag var lite rädd att jag skulle halka men det gick bra. Vi traskade på ner mot sjön, runt hästarna, hovslagaren o sen gick Rohde hem o jag tog ett extra varv runt husen o parkeringen innan jag gick in. Tack o lov för mitt underbara hem.

 

 

Det var halt men det gick bra ändå.

 

 

Man ser knappt berget idag.. Det var så grått,, askgrått o trist.

 

 

Jag var ju tvungen att prata en stund med hästarna, men dom var upptagna med att äta =)

 

   

Ja det tackar vi för,, när bjuds det på kaffe =)

 

 

En liten runda blev det. Det låter som att det regnar ute nu, nä det gör det inte. 

 

Är trött o frusen. Inget bra på tv;n heller men det är ju inget ovanligt. Kommer kanske nån film kl 21 på nån kanal,, det brukar ju göra det men det är oftast repriser.

 

Det var en som ringde till mig för en liten stund sen men jag hann inte svara så jag ringde upp. Jag kom till en kvinna o jag sa mitt namn o att jag ringde tillbaka för att jag inte hann svara när hon ringde.

Jag har inte ringt nåt säger hon då,, men jag sa till henne att någon har ringt med ditt nummer så det var därför som jag ringde upp. Då säger hon till mig att hon inte hade hållit i sin telefon nu så jag bara sa att det var bra då vet jag att det inte var nåt.

 

Men det är ju konstigt för jag kan ju inte bara hitta på ett nummer o ringa upp.. Jaja, det är som det är.

 

Önskar en fin kväll.. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar. 

 

BE SAFE ♥

 

Puss I Pannan ♥

 

 


Av Anneli Gustavsson - 26 december 2020 15:22




 

 

 

Tänk så viktigt det är att hålla efter när man tex har fastigheter/hus. Om man hela tiden fixar o donar på sitt hus så blir det inte så mycket på en gång. Man tar det lite pö om pö, det tar inte så lång tid eller blir inte så stor summa som ska ut på att fixa till det.

 

När jag är ute på mina promenader så ser jag villor som ser för bedrövliga ut o jag kan inte förstå varför man inte håller efter det ?

 

Sen en sak till.. När man bor som jag i lägenhet o det ska fixas till så gör dom det inte ordentligt.. När dom ska "tvätta" av huset så tvättar dom det bara på dom eller den sidan som man ser utifrån o inte den sidan som går in mot gården. Ett par gånger har dom gjort så här,, dom skurar allt som syns utåt men min lägenhet går in mot gården o på balkongerna ovanför mig växer det mossa o det trillar ner till mig o särskilt när det regnar så blir det massor med skräp hos mig. 

 

Sen är det ju stammarna som måste hållas efter oxo, ja det är så mycket krumelurer i husen, gångar hit o dit då är det bra med stamspolning för bostadsföreningar.  

 

Det är ju inte bara på utsidan som man måste hålla efter utan även på insidan. 

 

Så nu får vi väl ändå försöka hålla lite rent =) 

 

 

Av Anneli Gustavsson - 26 december 2020 09:51


Mamma ville ha ett silverhalsband till sitt hänge o bad mig gå ner till pantbanken som fanns på andra sidan för där borde det finnas nåt..
 
 
När jag kommer dit så ser jag hur dom tatuerar o piercar oxo o jag har alltid varit sugen på att ha en liten ring i näsvingen så jag stod o tittade en bra stund.
 
Men först frågade jag om halsbandet o hon sa att dom bara hade i guld o att mamma skulle tycka bättre om det o jag blev nästan påtvingad så jag köpte det. Sen frågade hon om jag inte ville ha en söt liten ring i näsan men jag tvekade. Hon sa att man kunde få en spruta i nästippen o att den inte kändes så hur som helst så rätt som det var satt jag i stolen o nu var det en kille som tog över o han tog fram en satans stor spruta,,, men det kändes inget så jag låg där o fantiserade om hur bra de skulle se ut när det var klart.
 
När jag tittar i spegeln så ser jag en stooooor vit böjlig stav som går från näsvingen, under skinnet på utsidan av näsan o upp så den sticker ut på mitt ögonbryn oxo.. Jag blev så ledsen o fick panik, o sa att så här ville jag inte ha det men dom sa att det blev mycket bättre än med bara en fjantig liten ring.. Jag började gråta för egentligen var jag ju bara lite nyfiken o hade inte tänkt göra nåt alls,, inte ner än att köpa ett halsband till mamma.
 
Mamma fick inte det hon ville ha o jag fick absolut inte det jag ville ha. När jag vaknar så visste jag först inte om det hade hänt så jag skulle känna efter om jag hade en stav i näsan men fick inte ner armen.. Den hade låst sig ovanför huvudet o den andra armen låg jag på så jag fick rulla över lite så jag kunde lossa armen för att sen hjälpa den andra armen att komma ner.. Men jag kände ingen stav tack o lov.. Vilken jäkla dröm o vad ont jag hade i armen,, hur jag kunde ligga som jag gjorde förstår jag inte =)
 
Tack o lov att det bara var en dröm, jag kommer aldrig att pierca mig eller tatuera mig även att jag skulle vilja ha en liten tatuering, men inte sen jag fick sepsis förra året när jag var så sjuk.
 
Ha en fin dag där ute.
 
BE SAFE ♥
 
Puss I Pannan ♥
 
 

Av Anneli Gustavsson - 26 december 2020 09:51


Mamma ville ha ett silverhalsband till sitt hänge o bad mig gå ner till pantbanken som fanns på andra sidan för där borde det finnas nåt..
 
 
När jag kommer dit så ser jag hur dom tatuerar o piercar oxo o jag har alltid varit sugen på att ha en liten ring i näsvingen så jag stod o tittade en bra stund.
 
Men först frågade jag om halsbandet o hon sa att dom bara hade i guld o att mamma skulle tycka bättre om det o jag blev nästan påtvingad så jag köpte det. Sen frågade hon om jag inte ville ha en söt liten ring i näsan men jag tvekade. Hon sa att man kunde få en spruta i nästippen o att den inte kändes så hur som helst så rätt som det var satt jag i stolen o nu var det en kille som tog över o han tog fram en satans stor spruta,,, men det kändes inget så jag låg där o fantiserade om hur bra de skulle se ut när det var klart.
 
När jag tittar i spegeln så ser jag en stooooor vit böjlig stav som går från näsvingen, under skinnet på utsidan av näsan o upp så den sticker ut på mitt ögonbryn oxo.. Jag blev så ledsen o fick panik, o sa att så här ville jag inte ha det men dom sa att det blev mycket bättre än med bara en fjantig liten ring.. Jag började gråta för egentligen var jag ju bara lite nyfiken o hade inte tänkt göra nåt alls,, inte ner än att köpa ett halsband till mamma.
 
Mamma fick inte det hon ville ha o jag fick absolut inte det jag ville ha. När jag vaknar så visste jag först inte om det hade hänt så jag skulle känna efter om jag hade en stav i näsan men fick inte ner armen.. Den hade låst sig ovanför huvudet o den andra armen låg jag på så jag fick rulla över lite så jag kunde lossa armen för att sen hjälpa den andra armen att komma ner.. Men jag kände ingen stav tack o lov.. Vilken jäkla dröm o vad ont jag hade i armen,, hur jag kunde ligga som jag gjorde förstår jag inte =)
 
Tack o lov att det bara var en dröm, jag kommer aldrig att pierca mig eller tatuera mig även att jag skulle vilja ha en liten tatuering, men inte sen jag fick sepsis förra året när jag var så sjuk.
 
Ha en fin dag där ute.
 
BE SAFE ♥
 
Puss I Pannan ♥
 
 

Translation

♥ NEOS BLOGG ♥

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL NEOS BLOGG.  

Presentation


Mitt Nya Liv


Denna Blogg Är Kryddad
Med Kärlek

Och Galenskap


Fråga mig

46 besvarade frågor

COPYRIGHT BY ME !

       

SAMARBETE

 

Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.

 

anneliprivat@hotmail.com

WEBDESIGN

    

RSS

FÖLJ MIG PÅ YOUPIC

Kommentera gärna mina

foton på Youpic

 

FÖLJ NEO PÅ INSTAGRAM

 

FÖLJ MIG PÅ INSTAGRAM.

 

Följ Mig På Nouw

        

Klicka på bilden så kommer ni

till min andra blogg ♥  

Följ Mig På FB

VEM HAR NAMNSDAG ?

MINA AVSVALNINGSGALLER.

 

HÄR KAN DU KÖPA AVSVALNINGSGALLERNA SOM JAG ANVÄNDER. KLICKA PÅ BILDEN.

 

❤❤❤

Dagens citat

MITT NYA LIV


Så här färgrann var min mage efter min GBP

 

Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.

 

 

Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår. 

Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter. 

Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till. 

Don't Say Goodbye

 

Klicka på bilden ♥

 

Precious Child - Gone To o Soon.

 

EN UNDERBAR LÅT.

Klicka på bilden.

 

MAMMA.

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

A STAR IS BORN.

 

KLICKA PÅ LÄNKEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

MAMA - IL DIVO

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER DU TILL LÅTEN.

 

JAMES BLUNT-MONSTERS

 

EVA CASSIDY

 

 

KLICKA PÅ BILDEN SÅ KOMMER NI TILL EN UNDERBAR SÅNGERSKA.

 

Sök i bloggen

Kategorier

Senaste inläggen

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Tidigare år

Arkiv

Roliga Fotosidor

 

Här Kan Du Synas

BLOGGAR JAG FÖLJER

GBP LÄNKAR

Länkar

Flaggor

Flag Counter

Ovido - Quiz & Flashcards