Direktlänk till inlägg 12 oktober 2020
Rohde blev lite sugen på den kakan jag bakade för några dagar sen så hon köpte hem lite ingredienser så idag bakade jag den till henne.
Den jag gjorde till mig själv blev kladdig på undersidan o jag trodde att den skulle "sätta" till sig när den hade varit fryst men det gjorde den inte. Mamma sa att man inte kan hålla den o äta utan får äta den med sked,,, så jäkla tråkigt men men..
Ja,, så jag var lite nervös när jag skulle baka till Rohde, men mamma kom in o tittade på kakan när den var i ugnen.. Efter 15 minuter var den inte klar så den fick stå inne i ca 25 minuter.. Ändå hade jag satt på ugnen en bra stund innan. Men,, jag hade nog kunnat ta ut den lite tidigare,, den blev lite torr men jag tror ändå att den blir ganska bra, ja jag får se vad hon säger.. Hon sparade kanterna o ska gotta sig på =)
Receptet; 175* i mitten av ugnen i ca 15 - 20 minuter. Känn efter med en tandpetare, den ska vara helt torr.
3 ägg stora frukostägg
3 dl socker
3 dl mjöl
1 tsk bakpulver, man kan ta lite mer
3 tsk vaniljsocker
1 dl varmt vatten,, låt det svalna lite innan du blandar i det.
Vispa ägg o socker poröst innan du har i dom andra ingredienserna. Häll ut det på en långpanna som du har bakplåtspapper på.. Sen in i ugnen i 15 - 20 min,, känn så att tandpetaren är torr.
Hålen blev när jag kände så den var färdig =)
Glasyren;
100 gr margarin/smör
1½ dl ljus sirap
1 stor blockchoklad/bakchoklad
6 - 7dl rice crisp från Kellogs. Det ska inte vara för rinnigt.
Jag vet inte hur många det blev den här gången men Rohde blev jätteglad o tyckte att dom var riktigt goda.
Den här stickan har jag alltid använt för att känna om det är klart ,, men det har ju inte stämt. Det var väl därför som min kaka inte blev färdiggräddad sist.. Först när jag kände med den här så var den torr o fin men sen när mamma kände med tandpetaren så var den absolut inte torr,, det är sån skillnad så nu ska jag köpa hem tandpetare.
Om ni gör den här kakan,, säg gärna vad ni tyckte om den.
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 |
18 | |||
19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | ||||
|