Direktlänk till inlägg 29 januari 2020
För 20 år sedan gick Annica, 36 i skolan. Klasskamraterna har kanske positiva minnen från den tiden, men Annica har bara dåliga minnen eftersom hon hela tiden blev mobbad.
Så när Annica nu blev inbjuden till ett återförening med den gamla klassen, blev hon förvånad över att hon ens fick en inbjudan. Först efter chocken beslutade hon att skriva ett meddelande till sina tidigare klasskamrater som mobbade henne.
När Annica gick in i åttonde klass för 20 år sedan, blev hon mobbad.
”För mig var skolan en tid som förstörde mig tills det inte fanns något kvar av mig. Ensamheten och hopplösheten jag kände var konstant och tyvärr var det något jag var tvungen att stå ut med varje dag, ”säger Annica.
När hon fick en inbjudan på Facebook för en återförening med sina tidigare klasskamrater i vår, visste hon att hennes tidigare mobbare också var inbjudna. Efter en stund beslutade hon att skriva ett meddelande till dem som mobbade henne i ett inlägg på sin Facebook.
”Kära klass 9C. Tack för inbjudan till 20-årsjubiléet.
Tänk att det var så länge sedan vi slutade högstadiet. Ibland känns det fortfarande som igår. Vad kul att ni kan se tillbaka på de åren med så fina minnen. För mig var det den mörkaste perioden i mitt liv. Ni kanske minns att jag bytte klass i åttan? Det var för att slippa den där plötsliga tystnaden som kunde lägga sig när jag gick förbi i korridoren, de hånfulla skratten bakom ryggen och de kyliga blickarna i klassrummen. Det några av er i klassen ägnade er åt kallas nämligen för mobbning. Det lustiga med mobbning är att den aldrig riktigt försvinner. Inte ens efter tjugo år. Jag kan än idag höra den där pikande rösten i huvudet som säger att jag är värdelös, fast jag logiskt sett vet att det inte stämmer. Men, ni är säkert bra människor idag. Kanske har några av er barn. I så fall hoppas jag att de slipper vakna med en stor klump i magen varje morgon som de ska till skolan. För det förtjänar faktiskt ingen.
P.S Istället för att lägga pengar på en resa till Stockholm och återträffen, har jag skänkt 2000 kr till en antimobbnings-organisation.”
Vilket bra svar dom fick av henne. Sätt er in i hur hon o många andra har haft det o har det när det gäller mobbing..
Tänk att få höra att man är värdelös på alla sätt o vis. Det finns dom som slår sina offer, har sönder deras skolväskor, kläder, glasögon, stoppar ner dom i toastolen på skolan mm.. Oftast så är mobbarna inte ensamma utan dom är flera som mobbar en ensam människa.. Många gånger kanske dom står i en ring med offret i mitten o puttar denne hit o dit,, kanske slår till lite oxo o sen skickar vidare till nästa i ringen.
Hur många av dessa offer vågar berätta detta för sina föräldrar ? Många mår så dåligt att dom tar sitt egna liv.. Kanske har mobbarna sagt till dom att ta sina liv för dom är ändå inget värda., deras föräldrar älskar dom inte mm.
Undra om någon av dom som har mobbat har egna barn som blir mobbade ?? Det måste ju vara nån i alla fall som har råkat ut för detta ?? Vad säger dom då ?? Vad gör dom åt det ??
HUR KÄNNER DOM NÄR DERAS BARN BLIR MOBBADE ??
Nä sluta mobba, det är bara svaga människor som mobbar.. Bli stark istället o stå emot mobbingen.. Ta hand om den som blir mobbad. Ta hand om varandra..
Visa kärlek o ge dom trygghet !!
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|