Direktlänk till inlägg 25 juni 2020
Ja detta är nåt som jag har tänkt på innan.. Man kan inte säga hur stark solen är genom en skugga såklart men om ni tänker på att mäta skuggan mitt på dan o sen lite senare..
Den här bilden tog jag kl 14;44... Ni ser hur kort skuggan är o då kan man ju även säga att det var fruktansvärt varmt på dan o solen tog jättemycket.
Den här tog jag kl 19;24 o ni ser hur lång skuggan är nu,, fick inte med hela mig på bilden. Så ju kortare skugga man har ju starkare är solen.. Ju längre skugga man har desto svalare är solen o bränner inte lika mycket..
Kl 15 var det 30* i skuggan,, det var väldigt varmt ute o solen tog,, jag svettades o drack mycket vatten.
På min lilla altan i min stol la jag en termometer o den kom upp till 50* i solen så ni kan ju förstå att det är svettigt att sitta där i min lilla smytt men skönt är det..
T.o.m mammas blommor får lite skydd från solen, dom har det bra dom..
Adam o Isak kom o hämtade spadarna idag så nu kan dom gräva för fullt o bygga hopp. Jag har bett om mer jord för det blev inte så mycket innan.
Det har varit en härlig dag, ja,,, det har varit väldigt varmt,, ja,,, jag har svettats mycket men jag har även druckit mycket vatten..
Tänk på att det är viktigt att ni får i er lite extra salt när det är så här varmt som det är nu. Men det är även viktigt att dricka vatten för man torkar ut så lätt,, särskilt om man svettas mycket..
Har inte kunnat ta några promenader än pga den stora blåsan jag fick på min häl,, är så ledsen för att det alltid ska jävlas..
Tog en underbar dusch innan, pratade sen med Rohde o nu sitter jag i sängen o tittar lite på tv;n samtidigt som jag bloggar.. Oh, vad jag är glad i min laptop =) Men,, jag hade hellre rest till mitt älskade Fuengirola där jag hälsar på mamma..
Hoppas att ni har haft en bra dag där ute. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | ||||||||
|