Direktlänk till inlägg 22 juni 2020
Jag är så sugen på att baka men jag äter det inte. Jo jag smakar när jag har bakat så jag vågar bjuda andra på det sen. Idag blev det muffins.. Jag tänkte lyxa till det med aprikos i mitten av muffinsen. Men när jag har klickat ut det i formen så flyter det ut o jag får snabba på som attan.. Jag vill ha pärlsocker på oxo,, inte mycket men lite så det knastrar lite gott i munnen.
Nej, jag blev inte nöjd med utseendet men det går inte att göra nåt åt det nu. Jag vet inte vad som hände ?? Det har inte gjort så förut.. O det flöt ut innan jag la dit aprikosbiten så det hade med smeten att göra. Det gick från att vara en plattmuffins till brytmuffins, för jag fick bryta loss dom =) Men dom smakade gott i alla fall. Jag gick bort till Rohde så hon fick några o sen fick min granne Marianne oxo några. Dom fick godkänt, det var ju bra de =)
Här kommer receptet; det blev 35 muffins. 200* i 15 min i mitten av ugnen.
300 gr smör/margarin
6 ägg
6 dl socker
9 dl mjöl
6 tsk bakpulver
8 tsk vaniljsocker
3 dl mjölk
Pärlsocker ,, valfritt.
Smält margarinet o låt det svalna.
Vispa ägg & socker poröst.
Blanda mjöl, bakpulver & vaniljsocker i en skål.
Häll mjölken i det svalnade smör/margarinet & häll lite av det i äggblandningen.
Använd en slickepott & vänd försiktigt ner lite i taget i mjölblandningen. Vispa inte för då försvinner luften ur smeten så vänd ner det försiktigt.
Fyll 2/3 av formen, jag tar skedar som jag klickar i smeten med. Grädda sedan i mitten av ugnen i 200* i ca 15 min, det kan skilja från ugn till ugn.
Alla ingredienser ..
Vispa socker o ägg poröst.
Det blir så fluffigt o vitt.
Jag siktar ner mjöl, bakpulver & vaniljsocker.
Vänder ner det med en slickepott.
Delade aprikoserna o la dit en i mitten på muffinsen.
Ja,, då var vi där... Det bidde en plattmuffins istället för vanliga fina höga muffins =) Något har gått fel =)
Andra plåten satte jag dom tätare så att dom i mitten inte skulle rinna ut =)
Ok,, då går vi från plattmuffins till brytmuffins... Nu gäller det att bryta muffinsen.. O det har ju runnit ut så jag fick försöka plocka bort mycket smet under formarna =)
Det blev 35 stycken,, 34 på bilden o 1 i magen på mig =)
Ja jisses jag vet inte vad jag ska säga om det =) Smaken sitter ju där men utseendet är en annan femma =)
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | ||||||||
|