Direktlänk till inlägg 31 januari 2020
En kvinna har bekräftats vara smittad av det kinesiska coronaviruset.
Det är det första svenska fallet av smittan.
– Det är inte oväntat med ett eller enstaka fall med tanke på att vi reser mycket och det ingick i våra bedömningar att det skulle kunna hända, säger Karin Tegmark Wisell, avdelningschef på Folkhälsomyndigheten.
Klockan 17 kommer Folkhälsomyndigheten hålla presskonferens.
Det första bekräftade fallet av coronavirus i Sverige upptäcktes i Jönköping, meddelar Folkhälsomyndigheten på fredagseftermiddagen.
Patienten är en kvinna som har besökt Wuhan-området. Hon ska ha uppvisat symptom efter att hon kommit hem och kontaktade själv vården.
Hon vårdas för tillfället på infektionskliniken på länssjukhuset Ryhov i Jönköping.
Där hålls kvinnan isolerad. Enligt Folkhälsomyndigheten är hon inte allvarligt sjuk.
– Det är viktigt att komma ihåg att enstaka fall inte är samma sak som att vi har en smittspridning i Sverige. Den risken bedömer vi för närvarande som mycket låg utifrån erfarenheter från andra länder. Hälso- och sjukvården har rutiner för att ta hand om fall som detta på ett bra och säkert sätt, säger Karin Tegmark Wisell.
Kvinnan ska ha kommit till Sverige den 24 januari, knappt en månad efter att myndigheterna i Wuhan slagit larm om ”behandling av en lungsjukdom med okänd orsak”.
Världshälsoorganisationen WHO utlyste globalt nödläge med anledning av coronaviruset under torsdagskvällen. 213 människor har dött av smittan och 9 777 är bekräftat smittade.
I Sverige har Folkhälsomyndigheten utfört ett 20-tal analyser av misstänkta coronavirusfall. Innan kvinnan i Jönköping har samtliga varit negativa.
I dagens Aftonbladet Daily pratar vi återigen om coronaviruset. Vad har vi lärt oss en månad efter utbrottet? Gäst är Björn Olsen, infektionsprofessor vid Uppsala universitet.
Ja man får nog passa sig, det finns ju inget botemedel ,, än så länge. Hoppas att det försvinner snart.
16;50 ska dom hålla en presskonferens på aftonbladet.
Kvinnan är inte allvarligt sjuk, men hålls isolerad eftersom det är ett ganska nytt virus. Smittan har exploderat o i Kina jämför man med sars epidemin,, det är inte lika många som har avlidit av viruset, det är bara i Kina..
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|