Direktlänk till inlägg 3 januari 2019
Min granne som fyllde 100 år för nån dag sen kom o ringde på hos mig innan o frågade om jag o mamma ville komma upp på lite fika på förkvällan så det har vi gjort nu.
Vilken kvinna, hon är helt otrolig. Hon är ETTHUNDRA ÅR o fixar o donar hela tiden. Hon hade bakat flera sorters kakor, ingen hjälp utan gjort dom själv. O sen hade hon gjort en sån god tårta till oss oxo, som hon hade gjort själv. Ja det var så gott, jag tog 2 kakor o en tårtbit sen blev det bra..
Jag förstår inte hur hon orkar hålla igång som hon gör ?
Hon berättade lite om sin uppväxt, hennes syskon, hur dom tvättade mm. När dom flyttade o hon berättade att hon hade minnen från det att hon var ca 3-4 år..
Inte tusan kommer jag ihåg nåt när jag var så liten. Eller jo, jag har ett minne från när min syster var nästan nyfödd o hon var sjuk, hade hög feber. Jag var så ledsen att något skulle hända henne. Jag kommer ihåg att jag satt bakom en hög "byrå" av nåt slag, att den stod i sovrummet. Jag måste fråga mamma.
Ja hur som helst så var det trevligt, hennes son o svärdotter var där oxo med deras hund Selma så jag fick gosa lite..
Tänk er att Fru M kommer ihåg nästan saker som är hundra år gammalt o jag kommer knappt ihåg vad jag gjorde förra veckan, det är skrämmande.
Nu ska jag hoppa in i duschen så jag slipper det i morgon innan jag o mamma sticker iväg. Ska även bädda rent nu, det är så skönt att få lägga sig i rena lakan o när man är nyduschad.
Önskar er en trevlig kväll. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 |
9 |
10 |
11 |
12 | 13 |
|||
14 |
15 | 16 |
17 |
18 | 19 | 20 | |||
21 |
22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 |
|||
28 | 29 | 30 | 31 |
||||||
|