Direktlänk till inlägg 20 januari 2018
Ju enklare ett lösenord är för användaren att komma ihåg – desto enklare är det för en utomstående att knäcka det. Säkerhetsföretaget Splashdata har studerat fem miljoner knäckta lösenord under året för att se vilka som är de vanligaste.
Uppkopplade som vi är mer eller mindre dagarna i ända nuförtiden så drunknar vi i lösenord. Det är e-post, pc-inloggning, sociala medier, banker, Netflix och nyhetssajter – sammantaget gör det att de flesta har fått en mängd lösenord att hålla reda på.
Det kan vara lockande att välja lösenord som är så enkla som möjligt att komma ihåg, men tyvärr blir det ju också att de då är enklare att knäcka eller gissa sig till.
Läs också: Windows 10-version innehöll lösenords-app som läckte lösenord
Nu har säkerhetsföretaget Splashdata kommit ut med en ny lista över vilka lösenord som är de vanligaste – och därmed också de minst säkra – som använts under 2017.
Företaget har tittat på mer än fem miljoner lösenord som avslöjats under de senaste tolv månaderna efter olika läckor. Det här uppmärksammar nyhetssajten BGR.
Och de som följt den här typen av listor under åren så är det många bekantingar som återkommer.
Läs också: Därför rundar användarna säkerheten – och så kan det stoppas
Här är de 15 värsta lösenorden på 2017 års lista, enligt Splashdata:
1. 123456
2. password
3. 12345678
4. qwerty
5. 12345
6. 123456789
7. letmein
8. 1234567
9. football
10. iloveyou
11. admin
12. welcome
13. monkey
14. login
15. abc123
Ja det gäller att skapa ett svårt lösenord o sen komma ihåg det. Vi har ju våra sätt att komma ihåg dom, förhoppningsvis. Jag har lite olika lösen på mina olika sidor o det är så jobbigt att hålla reda på så därför använder jag ibland "glömt lösen"..
Det är så lätt att ha dom uppskrivna hemma men det är värre när det gäller mobilen o man är ute..
På mitt wi-fi så "kommer" det ju med användarnamn o lösen o det kan man ändra.. Man ska ändra det. Om jag inte minns helt fel så är det admin eller password o då kan vem som helst i huset om man bor i lgh logga in sig på ditt lösen så fixa det..
Man ska även vara försiktig med att ge ut det till någon.
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|||
8 |
9 |
10 | 11 | 12 | 13 |
14 |
|||
15 |
16 | 17 | 18 |
19 |
20 | 21 | |||
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|||
29 | 30 | 31 |
|||||||
|