Direktlänk till inlägg 23 juli 2016
Efter vi hade varit på Rosariet så åkte jag o Pernilla vidare till Stadsparken för att fota lite.
Jag trodde först inte att vi skulle få nån parkering men det var inga problem, det var inte så mycket folk där när vi kom. Jag köpte en dricka för jag glömde mitt vatten hemma, jag hade planerat att ta med två små flaskor men tji, dom låg kvar i kylen.
När vi kommer o ska gå till fåglarna så ser vi en familj som är där med 7 underbara söta valpar på 6 veckor. Jag kunde inte låta bli o fråga om jag fick ta lite kort på dom o det var helt ok. Jädrans i min låda så söta dom var, deras bebismagar var underbara. Jag blev lite ledsen för jag kom att tänka på Teddy, saknaden smög på mig o jag fick kämpa med tårarna.
Titta så söt jag är. Jag blev lite ledsen att korten på den här lillen blev suddiga, men jag försökte få till det med mitt program.
Vi gick vidare till alla fåglar... VAR är alla fåglar ? Det var några änder, några måsar o duva sen var det inte mycket mer. Det har ju varit fullt med fåglar, vackra svanar mm. Dammen var grön o saggig..
Fick till ett bra kort på den här modellen, han stod o tittade på mig en stund sen flög den iväg.
Jag försökte få till några bra foton på måsen när den flög omkring men det var svårt. Jag tog många bilder som blev suddiga. Jaja, det är ju som det är. Jag får lära mig kameran lite bättre o vilka inställningar jag ska ha. Men jag är nog lite nöjd ändå, lite..
Vi gick vidare o letade efter djur, men såg inga. Vi gick i dom hemska backarna o jag fick så ont i ryggen ,, ja hela kroppen. Vi hittade en soffa som vi satte oss på, o där satt vi en stund innan vi gick vidare.
Wohoo, en häst... Ja han var jättesöt, men han ville inte bli fotad, han frustade o vi gick vidare.
Det var dåligt med djur, det har varit så mycket mer innan. Jag såg några höns o tuppar men nåt mer såg jag inte förrns jag såg den här söta lilla saken =) Han började posera för mig o jag tog självklart ett kort. Jag frågade om jag fick lägga ut det o det var helt ok. Tur att det finns något att fota =)
Jag älskar dom här husen. Jag letade efter dom, jag hade för mig att dom var längst upp men dom var precis i början, men vi fick oss en bra promenad. Jag blev lite sur för när tjejerna såg att vi skulle ta kort där så flyttade dom sig inte, jag ville be dom flytta på sig en liten stund men jag brydde mig inte. Det fick bli som det blev.
Visst är det vackert ?
Nu har vi kommit till slutet av våran fotorunda. Det var en toppendag, jag o Pernilla kom bra överens. Det var första gången som vi hittade på något. Jag träffade henne via bloggarna för några år sen o har henne även på fb nu. Hoppas att det blir fler fotorundor.
Ja som ni märker blev det några kort. Jag kan ju säga att jag har raderat lika många som jag har lagt ut. Tur att det inte är som förr när man var tvungen att skicka in för att framkalla, det hade blivit dyrt för min del. Nu är det bara att radera dom man inte vill ha. Framkalla brukar jag göra via nätet, då har dom 100 bilder för 39 kr,,, billigt o bra.
Ha en bra kväll.
I morgon blir det en ny utflykt, så jag hoppas att det blir några bra foton då oxo =)
Om du vill se bilderna som jag tog på Rosariet hittar du dom HÄR
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 |
5 |
6 | 7 |
8 |
9 |
10 |
|||
11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 |
|||
18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 |
28 |
29 |
30 | 31 |
|||
|