Direktlänk till inlägg 29 juni 2016
Det har varit moln hela dan igen o det är kallt, jag fick stänga altandörren innan. Var är sommaren ? Är det bara här som det känns som hösten har kommit ?
Finns det någon i detta avlånga land som har sol ?
Wetternet ringde innan idag o frågade lite om mina problem med tv;n. Kanalerna strular ju så o jag får hela tiden ringa till kalejdo ,, dom lägger en arbetsorder o sen görs det inget mer.
Jag har skrivit upp i några dagar i två omgångar vilka kanaler, tider o vad som händer när det strular. Första gången så skrev dom inte upp detta vilket gjorde mig sur. Dom bad mig igen att skriva upp hur det ter sig vilket jag gjorde.
Wetternet skulle komma hit o se om dom kunde hitta felet men när jag pratade med kalejdo en gång så sa dom att allt var som det skulle.. MEN då hade dom INTE varit här ens.
Idag säger killen från wetternet att han kan komma direkt, han var välkommen. Jag sa att han kunde kolla på mammas tv oxo, det skulle han göra.
Det var en ung kille, ny för sommaren men mycket trevlig o lite försynt =)
Han tittade o mätte, bytte ut en dosa i hallen, han bytte även ut mammas dosa.
Om det börjar strula igen så får kalejdo skicka en ny tv-box till mig o även till mamma om hennes strular, men det är mest här inne som det inte funkar.
Jag fick ett sms innan från Mio om att min hylla har kommit så den måste jag hämta snart. Vet inte om mamma har fått nåt då hon oxo beställde lite.
La mig på sängen innan o drog på mig min goa filt för jag frös så, slötittade lite på tv;n när sonen ringer.
Jag ska ha barnen fredag till lördag, det ska bli roligt.
Vi är även bjudna till Jacks kalas näst nästa lördag, "kuvligt" ska de bli. Jag har redan köpt nåt som han gillar.
Ikväll är det två bra filmer på tv;n..
Den gröna milen TV4 Idag 21:00
The Bourne Ultimatum Kanal 9 Idag 21:00 - 23:20.
Death Sentence TV6 Idag 21:00 - 23:10
Jag tror att det blir den Gröna Milen för min del, den är så himlans bra.
Hoppas att ni har haft en bra dag. Var rädda om er o varandra. Dröm Vackra Drömmar.
Puss I Pannan
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 |
4 |
5 |
|||||
6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 |
12 | |||
13 | 14 | 15 |
16 |
17 | 18 |
19 |
|||
20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|