Alla inlägg under juli 2015
Jag älskar den här värmen, jag kan ligga hur länge som helst i solen med min vattenflaska jämte mig. Ja ok, jag kan väl inte ligga hur länge jag vill pga min hund. Han vill ligga där jag är o han mår inte alls bra i värmen.
Han har lärt sig att ligga i sovrummet där takfläkten går på för fullt dygnet om. Han har vatten på två ställen så han alltid kommer åt det. Jag byter vatten o jag har ibland i isbitar så håller sig vattnet kallt lite längre.
Ni som har djur MÅSTE se till så att dom alltid ha vatten att komma åt. Ni MÅSTE oxo se till så att dom dricker ordentligt när det är så här varma dagar. OM dom inte dricker tillräckligt så kan ni hjälpa dom på traven genom att ge dom något som är lite sälta i. Ta tex rökt skinka, det brukar djuren tycka om. Teddy får alltid minst 1 skinkskiva i sin mat 3 ggr/dag.. Nu dricker han duktigt så jag behöver inte hålla på med honom.
Har ni äldre omkring er så påminn dom om att det är viktigt att dricka. När jag låg o solade så blev jag törstig o började tänka på dom som bor på äldreboende. Får dom nån som påminner dom ? Eller är dom helt bortglömda ?
Det är kanske inte lätt för personalen att komma ihåg att påminna alla men jag hoppas verkligen att dom gör det. Jag frågade min gamla faster häromdagen när jag pratade med henne i telefonen om hon dricker tillräckligt. Hon sa att personalen säger till henne o att hon har sina glas framme,, så det är jättebra.
Var rädda om er i solen, den tar fruktansvärt mycket. Drick mycket vätska, människa som djur.
Hipp
Hipp
Hurra
Hurra
Hurra
Idag fyller fammoos lilla Jack 3 år.
Tiden går så fort, du växer så det knakar. Du blir bara mer o mer underbar.
Du är en bestämd liten kille, du vet precis vad du vill.
Jag älskar att ha dig hos mig.
Älskar Dig
Puss Puss
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 | 4 |
5 | |||||
6 |
7 |
8 |
9 | 10 |
11 |
12 |
|||
13 |
14 |
15 | 16 |
17 |
18 |
19 | |||
20 |
21 |
22 |
23 |
24 | 25 | 26 |
|||
27 |
28 |
29 | 30 |
31 |
|||||
|