Alla inlägg under februari 2013
Jag har världens tålmodigaste hund =)
Han ställer upp på allt jag vill, ja ok nästan. Inom rimliga gräner, jag utsätter honom inte för nåt farligt eller dumt.
Sista veckan har han varit helt galen, lekfull o velat ha mycket bus o kärlek. Det bästa är ju sen när kvällen kommer o vi lägger oss, o han lägger sig jämte mig. Då infinner sig lugnet..
Med halvt öppna ögon o tungan hängande utanför munnen sover Teddy.
Här drömde han så ögonen började flacka =)
Stilig herre ♥
Jag bad honom att sitta stilla o han satt still tills jag tackade honom. ♥♥♥
En något kylig bild.. Man kan ju säga att vi har gott om snö.. Det är mindre roligt.
Ja min dag har väl inte varit nåt att prata om direkt, som vanligt mao =)
Har fortfarande ont som bara den. Fick ta en ½ imigran innan för jag har sån huvudvärk o det kommer från nacken,, det är inte säkert att imigranen funkar men det är värt att testa.
Tänk om man kunde få önska sig något ? Just nu skulle jag önska mig minimal värk..
Ha en mysig kväll.
Puss I Pannan ♥
Har precis varit ute med Teddy, vad snö det har kommit. Det är inte alls roligt.
När jag kommer in så känner jag för att dumma mig lite med mamma så jag ringer henne ;
Jag - Hej vad gör du ?
Mamma - Inget, tittar lite på tv;n o kollar igenom lite tidningar.
Jag - Kan du gå ut med Teddy?
Mamma - Va ? Varför då ?
Jag - Jo men Nashville börjar nu o jag vill se det.
Mamma - Är du dum eller ?
Jag - Men kan du inte det ?
Mamma - Men jag vill oxo se det.
Jag - Men jag har ju sett alla avsnitten o jag vill inte missa detta.
Mamma - AAAAAHHHH vad är det med dig ?
Jag - Inget .
Mamma - Du får gå ut med honom själv. Är du inte klok ?
Jag - (skrattar för fullt )
Mamma - *suckar o skrattar lite*
Jaja tack för hjälpen mamma,, skojar jag har redan varit ute med honom men det glömde jag säga till henne =)
Vilket skitväder det är ute.. Ja självklart är det ju ute som gäller när det är vädret =)
Det snöar för fullt, det får gärna sluta upp nu för nu har barnen haft sitt lov.. Fram med våren,, tack.
Jag åkte ner o handlade lite innan , så mamma får ju ta hand om Teddy eftersom han inte kan vara ensam. Ja de är mitt fel jag vet det.
Det kan ibland ta lite tid när jag handlar ( frågar du mamma så säger hon nåt helt annat, så vi frågar inte henne ) för man träffar ofta på nån som man inte har sett på ett tag.. Sen är det alltid trevligt att handla på fammoos Ica för personalen är otroligt gulliga, ja nästan alla så det tar ju självklart lite av tiden där när man ska prata med dom.
Sen träffade jag på Marie o vi stod o pratade en liten stund ( läääänge ) , man tar liksom igen lite tid o prat =)
Jag träffade även på en släkting så där blev lite några meningar oxo,, ja jag satt i bilen men jag var ju tvungen att vänta lite för hela bilen hade immat igen, då går det inte köra så då kunde jag lika gärna prata med honom =)
Jag ringde hem till mamma för jag skulle fråga om hon skulle ha bilen eller om jag skulle ställa in den ? Jag kom inte ihåg om jag frågade det innan jag åkte.
Jag - Hej vad gör du ?
Mamma - Va fasen är du nånstans ?
Jag - Jag handlar, men jag sitter i bilen o ska snart åka. Jag ville ,,,,,,,,,,,,,
Mamma - När jag handlar så tar det 20 min, jag förstår Inte hur du bär dig åt ?
Jag - Jo men jag träffade ,,,,,,,,,
Mamma - Du har varit borta 1 timme nu, vad gör du ?
Jag - Jo men jag träffade Marie o vi pratade en stund o sen ,,,,,,
Mamma - Måste det alltid ta sån tid när du ska handla ?
Jag - Nä de måste det inte. Men jag kommer inte ihåg om du skulle ha bilen ?
Mamma - Men det sa jag ju att jag inte skulle ha...
Jag - Jo,, men jag glömde bort det. Då ställer jag in den.
Mamma - Jaa, o kom hem nu.. Din hund gnäller..
Jag - Ja ja ja jag kommer, jag måste bara vänta så jag ser ut..
(här skrattade jag för mig själv för jag kunde se henne framför mig)
Mamma - Kom nu då.
Jag - Ja jag kommer hejdå.
Mamma - Hej.
Ja men det är INTE alltid lätt att skynda sig. Ofta så frågar mamma om jag har varit inne i stan o handlat, o det skulle man kanske kunna tro vissa gånger men det har jag inte hahahaha.. Det är så trevligt när man träffar på människor ,, då pratar man en stund o så glömmer jag bort tiden.
Ja,, det är lite vad som har hänt o sagts idag.. Nu ska jag o Teddy ut sen blir det tv;n.. Ha en mysig kväll allesammans..
Puss I Pannan ♥
Igår när jag sitter o fixar lite på fb så får jag ett meddelande om att mitt konto har låsts.. Jaha nu är jag blockerad igen .... Men jag läser vidare o läser nåt om ett virus..
Jag har aldrig stött på detta innan, jag var tvungen att ladda ner macafee för att få tillbaka mitt konto igen. Vad är detta för skit ?
Har ni råkat ut för detta ??
Vid kvart i åtta under söndagskvällen kom det larm om att en villa brann i Taberg.
Det var villaägaren själv som efter att ha försökt släcka branden, som startade i källaren, tvingades ringa SOS Alarm.
Totalt var det 15 man från räddningstjänsten i Norrahammar, Jönköping och Bankeryd som kom till platsen och började släckning av branden.
– Det var risk för att hela huset skulle försvinna, säger Jan Callas, insatsledare vid räddningstjänsten, till Jnytt.
Hela huset rökfylldes
Hela huset rökfylldes men ingen person kom till skada eller behövde skjutsas till sjukhus för vård. Branden startade i ett torkskåp i källaren, det finns enligt polisen inga misstankar om brott och branden kommer inte att utredas ytterligare.
– Vi kommet att ha kvar två brandmän på platsen hela natten, säger Jan Callas.
Teddy puttar på mig o vill ut.. Vi tar på oss o jag känner att jag vill gå lite längre än vi brukar göra på kvällen.. Gå bort lite värk kanske ? Trötta ut mig lite kanske ?
När jag kommer en bit ner mot hembygdsgården så ser jag att det blinkar till lite blått o jag hör hur det "brummar" lite så jag tänker som vanligt att det är en bil som leker på vägen.. Vi fortsätter att gå, ja vi springer en liten bit o leker lite men det blir tungt i bröstet på mig o jag svär till o tycker att det är för jävligt att dom elda med vilken skit som helst.
Jag går o pratar med Teddy o ser att det är flera människor ute, det brukar bara vara jag o han så det var roligt att se lite människor. Men sen ser jag hur det blinkar som bara den. Då känner jag ju att det luktar brandrök så det är full utryckning.. Jag hade tänkt runda Lasses Glas men det vågade jag ju inte nu när dom stod i vägen för mig =)
Usch det är hemskt, folk stod där o spekulerade vad som har hänt ? Man tänker ju det värsta.. Men det var inga lågor utan rök o den var tung.. Antagligen brann det i källaren hos en familj.. Tur i oturen att det inte blev värre. Jag vågar inte tänka tanken på vad som kunde hänt.
Jag brukar inte gå ut riktigt den här tiden med Teddy o jag brukar inte ha med mig mobilen heller, men av nån anledning så gick vi ut nu o jag fick med mig mobilen.. Fräck som jag är så fotade o filmade jag lite. Man ser ändå inte vems huset är, eller vilka människor som står där o fotar o tittar nyfiket.. Ja, jag stod oxo en stund o var nyfiken, men jag ville mest veta så att ingen var skadad. Det var mörkt o släckt i huset så antagligen var ingen hemma.. Mina spekulationer.
Här skulle vi gå runt, jag tänkte göra de för att se om de fanns nån snygging. Får ju passa på nu när det är så många på samma ställe =) (nä jag skojar )
Ja alltså får vi vända o gå tillbaka.. Men det är ju nästan lika långt ändå..
Hoppas att det inte blev allt för stora skador..
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | ||||||
|