Direktlänk till inlägg 19 maj 2013
Liam kom till mig idag så det har varit full rulle. Vi har haft det roligt. Jag ska skriva mer om det i morgon. Men innan när vi satt o kollade på melodifestivalen så tittar Liam fundersamt på mig.
Liam - Fammoo ,, är du gammal ??
Jag - Jaaa ,, jag är jättegammal..
Liam börjar gråta som bara den o jag blev lite rädd.
Liam - Jag vill inte att du ska dö.
Jag - Va ? Vad säger du ?
Liam - Jag vill inte att du ska dö.
Jag - Jag ska inte dö nu.
Liam - Jo men man dör ju när man är gammal o du är ju gammal.
Jag - Nej, så gammal är jag inte.
Liam - Hur gammal är du då ?
Jag - 47 år så jag ska leva många år till.
Liam - Men varför måste man dö ?
Jag - Men först måste man leva. Man är en bebis o sen blir man en stor o söt kille som dig. O sen blir du lika stor som pappa o får egna barn som kallar dig pappa.
Liam - Men jag vill inte ha några barn.
Jag - Varför vill du inte det då ?
Liam - Nä för då bara tjatar dom på mig o det vill jag inte.
Jag - Nej men alla barn tjatar inte o barn o barnbarn är det bästa som finns. Men om du inte vill ha barn när du blir stor så behöver du inte det.
Liam - Men fammoo, om du dör kan jag ju inte komma till dig mer.
Jag - Men även om jag dör så kommer jag alltid att älska dig..
Liam - Du får inte dö för jag vill komma till dig o det kan jag ju inte göra om du är död. Fammoo jag älskar dig.
Jag - Jag älskar dig oxo min allra bästaste Liam.
Under den här stunden som Liam var ledsen så höll jag på att bryta ihop, jag kände hur tårarna brände i ögonen på mig.. Men han lugnade ner sig sen o jag började busa lite med honom så han glömde bort döden..
Usch, ja tänk den dagen när man inte får följa sonen, svärdotter, barnbarnen o syrrans barn. Bara tanken på att jag en dag ska dö är så skrämmande.
Hoppas att ni har haft en bra dag. Det har vi haft.
Dröm söta drömmar.
Puss I Pannan ♥
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 |
8 | 9 |
10 | 11 |
12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 |
21 |
22 | 23 |
24 | 25 |
26 |
|||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|