Direktlänk till inlägg 15 september 2012
Jag åkte ju in o hämtade Liam tidigare idag. Jag stannade en stund o gosade lite med Jack oxo.. Ja lilla Daphne ville ju vara med på ett hörn o gosa, eller rättare sagt busa..
Jack har vuxit till sig o blivit ännu sötare.. Vi pratade lite med varandra, ja de va ett givande samtal mellan fammoo o barnbarn,, fick allt reda på lite =))
Jag o Liam åkte iväg till City Gross, de va första gången jag va där. De va ju stort o bra, men de va fan inte billigt. Jag ville ha duschtvål o balsam, men de jag köper va svindyrt.. Jag sa högt för mig själv.
Jag - De va f så dyrt de va här då, de va inget skoj.
Liam - Men fammoo,, de kanske känns bättre om du säger nåt dumt ord.
Jag - Eh jahaa, vad ska jag säga då ?
Liam - De va fan va de va dyrt..
Jag - Nä men Liam, så får man väl inte säga ?
Liam - Jo, men bara ibland.
Jag - Jaha, man kanske får säga de på lördagar,, men de är ju inte lördag idag så vi skiter i de.
Liam - Aaaa de gör vi.
Sagt o gjort, jag köpte en liten,, pyttelite flaska duschtvål ,, lite frukt, bröd, grönt, mjölk, yoggi, keso ja lite allt möjligt. Självklart fick Liam lite godis oxo.. Han ville ha lite smågodis o några klubbor.
När vi stod i kön så tjatade han på mig om allt möjligt, han kunde inte vara stilla utan gick fram o tillbaka. Jag frågade om han va kissnödig, men de va han inte. Före oss i kön stod ett äldre par som packade upp för att betala.. Liam började packa upp vårat bakom deras o rätt va de är säger tanten att hon hade några klubbor där.. Men dom måste vara era.. OJ ,, ja de va inte meningen, dom ska jag betala. Men de behövde vi inte,, Liam fick klubborna av dom så han tackade så snällt. Vi fick oss ett gott skratt i alla fall.
Iväg till nästa ställe, apoteket. Där skulle fammoo ha värkistablettis o de fick jag.. När vi va färdiga där gick vi in på konsum för att köpa billiga vindruvor,, dom är så goda.. När vi stod i kön så va de en gubbe framför oss, hans kort funkade inte som de skulle, men när han va klar o hade packat ner sina varor så stod han o tittade på sitt kvitto.. Liam satt o tittade med stora ögon o frågade ;
Liam - Vad gör du ?
Liam - Vad gööör du ?
Liam - Vad görrrrr du ?
Liam - Men vad gör du ?
Liam - Vad gör duuuu ?
Gubben - Tyst med dig
Liam - Men vad gör du då ?
Gubben - Tyst jag försöker räkna !!!!
Jag - Liam bry dig inte om den sura gubben, vi skiter i honom..
Liam - Aaa de gör vi.
Dom som stod bakom mig skrattade först gott åt Liam när han försökte prata med gubben, men sen rullade dom bara på ögonen o tyckte väl att han va oförskämd... Fy fan, jag ville verkligen säga till honom men jag ville inte ställa till med en scen när Liam va där.
Liam tog inte åt sig i alla fall o vi åkte vidare till Fammoos Ica.. Där beställde han 3 supertunnisar i charken av Camilla... De är 3 hg rökt skinka o dom ska vara supertunna, då är dom som godast.. När vi hade handlat där åkte vi hem o gick ut med Teddy. Efter de så ville Liam gå in till gamlamormor o prata lite, Jag plockade upp resten av varorna.. Därefter gjorde vi pankakor o han glufsade i sig.. In till gamlamormor igen o prata en stund, sen gick vi in o de va godis mys o lite frukt mys. Ja Tilda kom in o hälsade på oss.. Liam är allt lite kär i henne =)))
När vi hade "stökat" runt inne hos gamlamormor gick vi in o gjorde oss klara för natten. Nu ligger han o sover gott, ja de har han gjort en bra stund.. Ska snart lägga mig o sova lite, hoppas att värken ger med sig lite.
Hoppas ni har haft en bra dag,, de har jag haft. Jag är helnöjd...
Dröm söta drömmar, va rädda om er o varandra.
Puss I Pannan ♥
Lilla Daphne
Teddy,, den lilla gamlingen..
Häromdagen när jag satt vid köksbordet och drack mitt morgonkaffe började jag tänka på hur mycket vi egentligen slänger. Det hela började när jag skulle rensa mitt förråd och hittade gamla saker som jag inte använder längre. En trasig lampa, en g...
Önskar Du ett samarbete med mig så kan du skriva till mig antingen här på bloggen eller på min mejl.
anneliprivat@hotmail.com
❤❤❤
Så här färgrann var min mage efter min GBP
Jag tappade mer än hälften av håret. Jag var livrädd att bli flintis. Men det kom tillbaka. Detta är en stor hårtuss från 2 dagars borstande.
Nu har jag fått en massa krullor, tidigare hade jag rakt hår.
Jag har gått ner 48 kg & över 1 meter.
Men jag kämpar fortfarande väldigt hårt med att gå ner resten av min vikt. Helst 15 kg till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
|